Ruské síly se soustředí na postup u Charkova, tvrdí Kyjev. Dva Britové čelí obvinění ze žoldnéřství

  • Ruské invazní jednotky se snaží získat ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Terčem ruských dělostřeleckých útoků se stalo několik městeček na východ od Charkova. Ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů to v sobotu uvedl ukrajinský generální štáb.
  • Ruské ozbrojené síly také pokračují ve snahách obklíčit Lysyčansk. Ukrajinské obranné síly pak pokračují v odstraňování ruské techniky z Hadího ostrova v Černém moři.
  • Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na Ukrajině jako žoldnéři. Patrně jim proto může hrozit trest smrti. S odvoláním na ruská státní média to v sobotu uvedl server BBC News.

Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky proruských jednotek jedou po ulici v Luhanské oblasti

Tanky proruských jednotek jedou po ulici v Luhanské oblasti | Zdroj: Reuters

„Nepřátelské jednotky se ve směru na Charkov soustředí na zadržování akcí našich vojsk a brání jejich dalšímu postupu,“ píše ukrajinský generální štáb. Uvedl také, že útočící ruské jednotky ostřelovaly Zoločiv, Lozovu a zhruba deset dalších obcí v Charkovské oblasti.

Ruské síly podle ukrajinské armády soustředí své úsilí také na boje v oblasti Lysyčansku a Bachmutu v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Ve směru na Bachmut prováděly nálety a ostřelovaly několik vesnic. Ruské jednotky útočí také v Doněcké oblasti, píše ukrajinské vojenské vedení.

Rusové opravdu věří tomu, že jdou zachránit svět. Nehledě na ideologii, říká dokumentarista Šmok

Číst článek

Americký Institut pro výzkum války ve své poslední analýze shrnující dění na bojišti v pátek uvedl, že ruské síly se nadále soustředily na obklíčení ukrajinských vojáků bránících Lysyčansk v Donbasu. Ruské síly podle institutu dosáhly nepatrných úspěchů východně od Bachmutu, nepodařilo se jim ale zcela zablokovat dálnici směrem na Lysyčansk.

Ukrajinským jednotkám se podařilo odrazit útok na lysyčanský závod na výrobu želatiny, o jehož obsazení předem informovalo ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinské obranné síly pokračují v čištění Hadího ostrova v Černém moři, odkud se ve čtvrtek stáhly ruské invazní jednotky.

Ukrajinští vojáci na ostrově zničili ruské vybavení, uvedl podle agentury Unian mluvčí oblastní správy Serhij Bratčuk. V pátek podle ukrajinských ozbrojených sil ostrov bombardovaly ruské stíhačky a použily přitom kontroverzní fosforové bomby.

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo v sobotu ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Text pokračuje pod online reportáží.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace.

Největší nesoulad vidím v tom, co kancléř Scholz tvrdí, a co pro Ukrajinu dělá, říká politolog Aslan

Číst článek

Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. „To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Moskva naposledy informovala o oficiálním počtu mrtvých 25. března, kdy hovořila o 1351 mrtvých vojácích.

Ruské letectvo zasáhlo ukrajinskou základnu zbraní a dalšího vybavení v továrně na traktory v Charkově, uvedla agentura TASS a odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Ruské síly podle prohlášení zničily pět velitelských stanovišť ukrajinské armády v Donbasu a Mykolajivské oblasti a zasáhly také tři sklady v Záporožské oblasti.

Tvrzení jednotlivých stran válečného konfliktu nelze obvykle bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Další obvinění Britové

Dylan Healy, který na Ukrajině pomáhal jako dobrovolník, a Andrew Hill padli před časem do zajetí proruských sil. Healyho zajali v dubnu na kontrolním stanovišti. Ve stejný den zveřejnily proruské jednotky video s Hillem ve vojenské uniformě. Ve videu uvádějí, že se sám vzdal.

Podle agentury TASS uvedl anonymní představitel samozvané Doněcké lidové republiky, že oba muži budou souzeni za „žoldnéřskou činnost“. Podle téhož zdroje oba odmítají spolupracovat s vyšetřovateli. Ruské úřady zatím obvinění oficiálně nepotvrdily.

Separatistická Doněcká lidová republika začne od roku 2025 uplatňovat trest smrti

Číst článek

Britské ministerstvo zahraničí zprávy o obvinění obou mužů ze žoldnéřství odsoudilo. „Odsuzujeme zneužívání válečných zajatců a civilistů k politickým účelům a upozornili jsme na to Rusko,“ uvedl mluvčí úřadu. „Jsme v neustálém kontaktu s ukrajinskou vládou ohledně jejich případů a plně podporujeme Ukrajinu v jejím úsilí o jejich propuštění,“ dodal.

Britská nevládní organizace Presidium Network informovala o Healyho zadržení na konci dubna. Zástupci organizace uvedli, že Rusové zadrželi Healyho a dalšího britského dobrovolníka na kontrolním stanovišti jižně od Záporoží.

Na Ukrajině se podle nich Briti podíleli na distribuci jídla, zdravotnických potřeb a pomoci při evakuaci civilistů.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Hill byl zajat v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Na zveřejněném videu má na sobě maskáče a ruku v ortéze. Říká v něm, že pochází z Plymouthu, se svou partnerkou má čtyři děti a na Ukrajinu odcestoval dobrovolně, aby zemi pomohl.

Trest smrti

Soud v samozvané Doněcké lidové republice v červnu nepravomocně odsoudil k trestu smrti dvojici Britů a Maročana, kteří podle něj bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

Shauna Pinnera a Aidena Aslina odsoudil spolu s Ibráhímem Sádúnem soud proruských separatistů k trestu smrti. Čelili přitom stejným obviněním jako Healy a Hill. Podle britských úřadů působili tito muži na Ukrajině jako příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahují ženevské úmluvy.

Ty mimo jiné zakazují, aby byli zajatí vojáci souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři a úmluvy se na ně nevztahují.

Evropský soud pro lidská práva požaduje, aby Rusko popravě dvou Britů zabránilo. Ruský prezident Vladimir Putin ale v červnu podepsal zákon, podle něhož Rusko nebude v souvislosti s vyloučením z Rady Evropy plnit rozhodnutí soudu přijatá po 15. březnu letošního roku.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme