Ukrajina žádá o svolání RB OSN kvůli údajné přítomnosti ruských vojáků na východě země

Ukrajinská vláda požádala o naléhavou schůzku Rady bezpečnosti OSN. Důvodem je údajný vpád ruských jednotek na východ Ukrajiny. Jejich přítomnost potvrdil vůdce ukrajinských separatistů Alexandr Zacharčenko. Ukrajinský prezident dnes oznámil, že kvůli "vpádu ruských vojsk" zrušil návštěvu Turecka. Moskva ale vyslání jednotek na pomoc tamním proruským povstalcům popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinští separatisté už údajně postoupili až k pobřeží Azovského moře. Agentuře Reuters to řekl vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko. Dodal, že jeho lidé jsou odhodláni probít si cestu až k přístavnímu městu Mariupol.

V ruské televizi vůdce samozvané Doněcké lidové republiky uvedl, že po boku povstalců bojují asi tři tisícovky ruských dobrovolníků.

„Nikdy jsme neskrývali, že je mezi námi mnoho Rusů. V našich řadách jich byly tak 3 či 4 tisíce, mnozí se už vrátili domů, ale většina zůstala. Jsou to bývalí příslušníci armády, dobrovolníci, ale také vojáci, kteří se rozhodli, že nestráví dovolenou na pláži, ale mezi námi, svými bratry, kteří bojují za svobodu,“ uvedl.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko mluví o "vpádu ruských vojsk na Ukrajinu". Oznámil, že zrušil návštěvu Turecka. Zároveň svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany, která má reagovat na zhoršení vojenské situace na jihu Doněcké oblasti.

Porošenko také vybídl k uspořádání mimořádného summitu Evropské unie. A stejně jako už avizoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko ohlásil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Zvláštní zpravodaj ČRo: Doněck zůstává městem smrti. Denně zde umírají desítky civilistů

Číst článek

Podle informací ukrajinské bezpečnostní rady proniklo na Ukrajinu asi 500 ruských vojáků a 50 tanků. Americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt informoval o tom, že Rusko vyslalo na Ukrajinu zcela nové systémy protivzdušné obrany.

Francie dnes označila údajnou přítomnost ruských vojáků na Ukrajině za nepřípustnou. Prezident Francois Hollande pohrozil, že pokud se tyto zprávy potvrdí, Evropská unie zváží další protiruské sankce.

Kyjev už vyzval Západ ke zmrazení ruských kont. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl, že Washington, Brusel a země skupiny G7 by měly blokovat ruská konta, dokud Moskva nestáhne z Ukrajiny své vojáky a agenty.

Martin Dorazín, Helena Berková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme