Maření vyšetřování, ovlivňování svědka, lhaní. Bývalý Trumpův poradce Stone má jít na 40 měsíců za mříže

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl ve čtvrtek odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Washington (Aktualizováno: 20:53 20. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Roger Stone (v klobouku) před soudem | Zdroj: Reuters

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil mírnější potrestání.

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová ve čtvrtek pronesla dlouhou řeč o Stoneových činech, za něž by podle ní měl být odsouzen do vězení. Sdělila, že ví, že ministerstvo spravedlnosti původně doporučilo trest v rozmezí sedmi až devíti let a pak názor změnilo. Soudkyně zároveň řekla, že první doporučení zůstalo v zápisu a nebylo z něj vyjmuto.

‚Nenechám se šikanovat.‘ Ministr spravedlnosti tvrdí, že Trumpovy tweety znemožňují jeho práci

Číst článek

Původní prokurátoři v případu 10. února navrhli sedm až devět let a Trump následujícího dne v tweetu napsal, že je to nespravedlivé. Několik hodin potom Barr navrhl snížit rozpětí navrženého trestu. Všichni čtyři prokurátoři pak z případu odstoupili. Více než 1000 bývalých představitelů ministerstva spravedlnosti 16. února vyzvalo Barra k rezignaci kvůli jeho postupu v kauze.

Nový prokurátor John Crabb ve čtvrtek podle stanice CNN upozornil, že Stone by za vyhrožování svědkovi měl být potrestán přísně. Bermanová Jacksonová k tomu sdělila, že vyhrožování zasluhuje vyšší než navrhovaný trest. Nakonec ale prohlásila, že není nutné poslat bývalého Trumpova poradce do vězení na sedm až devět let.

Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na Stoneův věk (67 let), zdravotní stav a čistý trestní rejstřík.

Čtyři roky stačí

Podle čtvrtečního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 000 dolarů (465 000 korun). K soudu dnes přišel v tradičních černých brýlích a černém klobouku, obklopen rodinou a přáteli. Sdělil, že nechce nic říci. Když vyšel ze soudní síně, volali lidé venku „Zavřete ho za mříže“ i „Omilostněte Rogera Stonea“. Jeho obhájci řekli, že se nebudou vyjadřovat.

FBI zadržela na Floridě Trumpova volebního exporadce Stonea. Čelí sedmi obviněním

Číst článek

Soudkyně odložila nástup k výkonu trestu, protože Stoneův tým zahájil kroky k novému procesu, v němž má být jedna z porotkyň v tom nynějším obviněna ze zaujatosti. Stoneovi obhájci původně žádali Bermanovou Jacksonovou, aby kvůli tomu odložila dnešní vynesení rozsudku, což soudkyně odmítla. Podle Stoneových právníků byla jedna členka poroty zaujatá proti Trumpovi, což podle nich vyplývá z jejího vyjádření na facebooku před zahájením procesu.

Ty body obžaloby, ve kterých byla Stoneova vina uznána, vzešly z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Vyšetřovatelé zjistili, že Stone lhal o snaze Trumpovy volební kampaně získat e-maily, které byly ukradeny ze serverů Demokratické strany s cílem poškodit protikandidátku Hillary Clintonovou.

Stone také předem věděl o zveřejnění těchto e-mailů na portálu WikiLeaks. Trump v písemném prohlášení pro Muellerovo vyšetřování uvedl, že si nevzpomíná na žádný rozhovor se Stonem, který by se WikiLeaks týkal. Stone rovněž vyhrožoval moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit lživou výpověď o ukradené poště, kterou v Kongresu učinil.

Stačily čtyři roky a Trump ‚své‘ republikány ovládl. Chaos demokratů mu hraje do karet, říká amerikanista

Číst článek

Stone není jediný

Roger Stone není první z bývalých spolupracovníků prezidenta Trumpa, kdo byl odsouzený k pobytu ve vězení. Dlouholetý osobní právník Donalda Trumpa Michael Cohen byl v prosinci 2018 odsouzen ke třem rokům vězení za porušení pravidel pro financování volební kampaně. 

Za mřížemi je i Paul Manafort, roku 2016 člen Trumpova volebního štábu a jeho krátkodobý šéf. Ve vězení nastoupil trest 7,5 roku za daňové a bankovní podvody a ovlivňování svědků. 45 dní ve vězení v rámci tříleté podmínky stráví i Manafortův blízký spolupracovník Rick Gates. Mírný trest dostal za to, že u soudu působil jako korunní svědek.

Trumpův poradce pro zahraniční politiku při volební kampani George Papadopulous strávil dva týdny ve vězení za to, že se přiznal ke lhaní agentům FBI při vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby. Později své přiznání odvolal. 

Na svůj rozsudek čeká i Michael Flynn, bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu. Ten odstoupil z funkce po necelém měsíci kvůli kontaktům s Rusy. Obviněný je z podávání lživých informací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme