Ústřední postava izraelského špionážního skandálu je po smrti
V Tel Avivu ráno našli tělo miliardáře Samiho Ofera, ústřední postavy skandálu, který už týden otřásá izraelskou politikou. Některá média uvádějí, že Ofer v 89 letech zemřel po dlouhé nemoci, jiná upozorňují, že příčina smrti není známá a že se policie zatím nevyjádřila.
Spojené státy minulý týden uvalily na firmu Ofer Brothers sankce za to, že obchodovala s Íránem. V médiích se ale přetřásá možnost, že židovští magnáti pomáhali svými obchody s Islámskou republikou izraelské špionáži.
O kauzách spojených s firmami bratrů Oferových mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
Americký židovský blog Tikun Olam často obchází izraelskou cenzuru a píše, že průmyslové a obchodní impérium Ofer Brothers bylo ve skutečnosti prodlouženou rukou izraelské rozvědky.
Teoriím o propojení společnosti s bezpečnostním aparátem nahrává i skutečnost, že současný šéf Rady národní bezpečnosti seděl ještě před dvěma měsíci ve vedení firmy.
Špionážní rozměr aféry poznamenal vyšetřování možného porušení mezinárodních sankcí vůči Íránu. Původně měl obchodování bratrů Oferových s Teheránem posuzovat hospodářský výbor parlamentu. Teď se ale zdá, že se kauza přesune za zavřené dveře bezpečnostního a zahraničního výboru.
“Stále ještě neplatí všeobecné obchodní embargo na Írán. Pořád se smí obchodovat s íránskou ropou. To, čeho se měla izraelská firma dopustit, je prodej ropného tankeru íránské společnosti napojené na íránskou státní námořní plavbu. Íránská námořní doprava je přitom považována za součást vojensko-průmyslového komplexu, protože pomáhá obstarávat zbraně pro Írán,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.
„Když kauzu izraelští novináři dále rozplétali, zjistilo se, že další tankery, patřící bratrům Oferovým, jezdily v minulých letech velmi často do íránských přístavů a údajně tam vozily ropné deriváty, například benzín, kterého je v Íránu nedostatek. Do jiných částí světa pak odvážely íránskou ropu,“ pokračuje Tureček.
Izraelský tisk ale celou aféru dává v náznacích do souvislosti s činností izraelských tajných služeb.
„Tím se případ posunul do velmi pikantní roviny. Oni se totiž hájili tím, a přispěchal jim na pomoc bývalý šéf Mosadu, že jejich tankery jezdily do Íránu, ale bylo to v zájmu izraelské bezpečnosti. Naznačovali tak, že se vlastně podíleli na jakýchsi izraelských tajných misích,“ dodává blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu.