V Bejrútu došlo k prvnímu střetu mezi stoupenci a odpůrci vlády

Z Bejrútu byl hlášen první vážnější násilný střet mezi stoupenci a odpůrci libanonské vlády. Ke srážkám došlo mezi mladými příznivci obou táborů při průjezdu nových sil prosyrské opozice do centra města. Tisíce demonstrantů z řad islámského Hizballáhu a jeho prosyrských spojenců si chtějí vynutit demisi prozápadní vlády premiéra Siniury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Bejrútu | Zdroj: ČTK

K násilným srážkám došlo ve čtvrti Sas v západní části města, kde žijí většinou křesťané. Zbraněmi byly zatím pouze kameny, ale panují obavy z dalších a ostřejších násilných střetů i z nepředvídatelných kroků hnutí Hizballáh a jeho spojenců.

Bejrút a jeho centrum připomínají pevnost plnou vojáků a policistů se zbraněmi a obrněnými transportéry. Demonstranti se na náměstí u sídla vlády střídali v pravidelných intervalech a organizátoři protestů je sváželi z mnoha koutů země.

Na demonstraci dnes promluvili další lídři opozičních stran, kteří potvrdili, že ze svých požadavků na odstoupení prozápadní vlády neustoupí. Kabinet premiéra Fuáda Siniury podporuje podle parlamentní většiny velká převaha Libanonců. Vládu podpořily Spojené státy i Evropská unie a Liga arabských států.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme