V Berlíně si připomínají Pražské jaro 1968

Události Pražského jara před čtyřiceti lety byly významným milníkem na cestě k pádu komunismu. Tohle poselství zaznělo v Berlíně, kde si dramatické dění v tehdejším Československu připomněli šéfové vlád tří států; Česka, Slovenska a Německa. Zahájili tam výstavu fotografií, zachycujících události období Pražského jara 1968.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srpen 1968

srpen 1968 | Foto: redakce Post Bellum

Český ministerský předseda Mirek Topolánek se ale netajil pochybnostmi o tom, jestli politicky Pražské jaro k demokracii vůbec směřovalo: "Zcela jednoznačně beru celý ten pokus o socialismus s lidskou tváří za předem odsouzený k zániku. Víceméně se ukázalo, že komunistická strana je nereformovatelná a nikdy nepřipustí demokracii a svobodné volby."

Mirek Topolánek si nicméně myslí, že lidové hnutí v tehdejším Československu nakonec překročilo komunistické snahy o demokratizaci a nebýt brutálního vojenského zásahu - sovětské invaze v srpnu roku 1968 - možná by skutečně vyústilo ve svobodné volby.

Slovenský premiér Robert Fico se v Berlíně vyznal z obdivu ke svému někdejšímu krajanovi Alexandru Dubčekovi. Charakterizuje ho jako velkého demokrata.

Německá kancléřka Angela Merkelová pobývala v létě osmašedesátého v tehdejším Československu a události v naší vlasti na ni hluboce zapůsobily. Není ale jednoznačné, kam by cesta Pražského jara bývala nakonec vedla, říká Merkelová: "Nevíme, jestli by to nevyústilo v pokus o třetí cestu nebo dokonce v plnou demokratizaci systému. Co si ale dnes musíme připomínat, je odvaha obyčejných Čechoslováků, která tolik lidí inspirovala."

Merkelová a Topolánek v Berlíně | Foto: ČTK

Český premiér Mirek Topolánek k tomu podotkl, že zkušenosti s životem v bývalé NDR jsou pro Angelu Merkelovou i její partnery z bývalého východního bloku užitečné i v dnešní politice.

Výstavu fotografií, zachycujících události období Pražského jara 1968, najdete v Berlíně v objektu Spolkového sněmu, v Domě Paula Löbeho, který stojí vedle historické budovy Říšského sněmu.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme