V Iráku pokračují debaty o uspořádání státu

Současně si ale nechali iráčtí politici tři dny na dořešení sporných bodů. Parlament dostal navrhovaný text ústavy od představitelů hlavních politických stran před půlnocí - tedy těsně před vypršením stanovené lhůty. Debaty se vedou stále o budoucím uspořádání Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Bude Irák federativní stát - jak si to přejí Kurdové a někteří šiítští představitelé - anebo zůstane centralizovanou zemí, jak chtějí sunité? To je otázka, na kterou stále nedokázali vyjednavači hlavních politických stran nalézt odpověď.

Sunité se obávají, že federace bude znamenat více moci pro regionální správu Kurdů na severu a šiítů na jihu a také to, že zisky z těžby ropy, která je právě na jejich území, zůstanou v jejich rukou.

Americký prezident George Bush nicméně včera v projevu k veteránům vyzdvihl, že spolu sunité, Kurdové i šiíté jednají. "S tím, jak se budou Iráčané stavět na vlastní nohy, my budeme ustupovat," řekl mimo jiné George Bush.

Komentátoři ale mluví spíš o tom, že opakované prodlužování lhůty pro přijetí irácké ústavy staví Bílý dům do ožehavé pozice - stále více Američanů si podle průzkumů myslí, že se situace v Iráku vyvíjí špatně - podle Gallupova ústavu je to asi 56 procent občanů.

Tlak na stažení 140 tisíc amerických vojáků tedy vzrůstá. Problém je ale stále v tom, že irácké bezpečnostní síly nejsou s to udržovat bezpečnost. Kdyby se Američané stáhli za současné situace, riskovali by bezvládí a chaos,ne-li rozpad Iráku.

Na tom přijetí ústavy jen těžko něco změní - její nepřijetí by situaci zhoršilo, ale její přijetí ji nejspíš pro Iráčany v jejich každodenním životě nijak neulehčí.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme