V Kosovu se střílelo, zranění utrpělo asi 30 vojáků OSN

Jednotky OSN a NATO se dostaly pod silnou palbu z automatických zbraní v Kosovské Mitrovici na severu nové vzniklé Republiky Kosovo. Zranění utrpělo nejméně 30 příslušníků jednotek OSN a přinejmenším 80 Kosovských Srbů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Kosovské Mitrovici

Nepokoje v Kosovské Mitrovici | Foto: AFP

Situace v Kosovské Mitrovici připomínala místy bojiště. Mezinárodní vojenské a policejní jednotky se dostaly pod palbu z automatických zbraní, ale demonstranti z řad kosovských Srbů použili mimo jiné i zápalné lahve a několik aut na místě shořelo.

Jak dokumentují záběry CNN a fotografie srbského serveru B 92, celý incident vypukl poté, co vojáci a policisté mezinárodních sil zasáhli proti lidem, kteří před třemi dny násilím převzali budovu OSN v Kosovské Mitrovici. Budovu tak vrátili do rukou představitelů OSN.

Situace se postupně vyhrotila, k čemuž přispěl i fakt, že uběhl měsíc od vyhlášení nezávislého Kosova a také že Kosovští Srbové si připomínají výročí vyhnání desítek tisíc srbských obyvatel Kosova. Z nich tehdy zahynuly desítky lidí. Srbsko a Ruská federace už vyzvaly ke znovuprojednání statutu Kosova. Řada demokratických zemí násilnosti odsoudila.

Při nepokojích bylo zraněno 27 polských příslušníků mezinárodních policejních sil. Na místo v nejbližších hodinách odletí polský ministr vnitra Gregorz Schetyna, aby přímo na místě zjistil, co jeho lidé nejvíce potřebují. Většina zranění ale není vážná a podle dosavadních informací životy Poláků nejsou v ohrožení.

"Šestnáct našich policistů je v této chvíli ve francouzské a dánské polní nemocnici. Jejich zranění jsou lehčí s středně těžká - nejčastěji jde o mělké tržné rány způsobené úlomky různých předmětů," informoval Mariusz Sokolowski z policejního velitelství.

To zatím o stažení polských pořádkových sil z Kosova neuvažuje. "Mise se účastní 115 polských policistů. O jejich stažení se rozhoduje na úrovni OSN a zatím žádná taková jednání neprobíhají," uvedl vrchní inspektor Andrzej Matejuk.

Martin Dorazín, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme