V Libyi pokračují těžké boje, povstalci udrželi dobytá města

Vojáci diktátora Muammara Kaddáfího se znovu pokusili ovládnout některá města na pobřeží Libye. Rebelům se ale podařilo útok odrazit, ustoupit museli jen v Bin Džavádu. Po střetech zůstává v nemocnicích spousta zraněných. Ostřelovali je prý hlavně afričtí žoldnéři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžké boje v Libyi pokračují | Foto: ČTK/AP

Plukovník Kaddáfí se po několika dnech objevil na veřejnosti. Vystoupil na Zeleném náměstí v Tripolisu a vyzval své stoupence, aby pokračovali v boji proti povstalcům, které nazývá teroristy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Libye se přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Rebelové jen s velkými potížemi postupují od ropného přístavu Ras Lanuf k rodišti Muammara Kaddáfího v Syrtu. Dělí je pouhých 20 až 30 kilometrů. Při těžkých bojích v těchto místech včera zahynulo 18 lidí. Kaddáfí údajně své jednotky v Syrtě posiluje. Odhaduje se, že je tam 20 tisíc jeho lidí.

Přes těžkou palbu z děl, tanků a minometů si povstalci udrželi také město Misuráta na cestě k Tripolisu. Mnozí z bojovníků se ale teprve za pochodu učí zacházet se zbraněmi, což vyvolává v jejich řadách chaos.

OSN zjistí humanitární situaci

Režim Muammara Kaddáfího zřejmě umožní světovému společenství zmapovat humanitární situaci v zemi. Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi přislíbil okamžité vyslání skupiny OSN do Tripolisu.

Svoji expertní skupinu už do Libye vyslala i Evropská unie. Tým bude na místě zjišťovat humanitární situaci a posoudí, jak by mohlo společenství pomoci.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme