V Polsku začíná jednání o pravicové vládní koalici

Polská státní volební komise dnes oznámí oficiální výsledky nedělních voleb do Sejmu a Senátu. Po jejich vyhlášení začnou jednání o vzniku pravicové vládní koalice. Vítězná strana Právo a spravedlnosti bratrů Kaczyńských chce vytvořit parlamentní většinu s Občanskou platformou

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczyński | Zdroj: ČTK

Podle šéfů vítězných stran, Práva a spravedlnosti a Občanské platformy, by se nejprve měli sejít ekonomičtí experti, aby dali dohromady hospodářský program vlády.

"Všechny, kteří si přejí novou vládu, mohu ujistit, že Občanská platforma udělá vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji," prohlásil šéf platformy Donald Tusk.

Podle jeho názoru ale Právo a spravedlnost ještě není na rozhovory připraveno, zejména pokud jde o rozdělení resortů. Platforma už v tom má jasno: usiluje o ministerstva zahraničí, financí a obrany.

Budoucí polský premiér Jaroslaw Kaczyński na své straně překážky nevidí. "Tato vláda nalezne řešení těch nejdůležitějších otázek společnosti i života každého člověka. Při rozdílnosti našich pohledů je to ale těžký úkol," připustil předseda strany Právo a spravedlnost.

Ve stínu voleb do Sejmu tak trochu zůstaly volby senátní. Ve stočlenném Senátu bude mít koalice Práva a spravedlnosti s Občanskou platformou dohromady 83 zástupců, tedy absolutní většinu. Zákony Senátem hladce projdou.

Pokud se v říjnových volbách prezidentem stane předseda Občanské platformy Donald Tusk, který v průzkumech vede před varšavským primátorem Lechem Kaczyńským, pak ani podpis prezidenta pod zákony nebude problém. Polsko zřejmě čeká legislativní smršť a nic jí nezabrání. Opozice je slabá. Do horní komory se nedostal žádný zástupce polské levice.

Zato v senátorském křesle usedne známá rocková hvězda zpěvák legendární skupiny Budka Suflera Krzysztof Cugovski. "Je velmi příjemné, že si mi podařilo porazit profesionální politiky. Je to prostě vyjádření vůle lidí," řekl zpěvák, který původně kandidoval do Senátu kvůli ubytování ve Varšavě. Bydlí totiž v provincii a vadilo mu, že v metropoli, kde skupina často natáčí a vystupuje, nemá stálý nocleh.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme