V sítích únosců uvízl Dán, naši novináři stále nezvěstní
Iráčtí ozbrojenci zřejmě unesli dalšího Evropana. Tentokrát jde o dánského občana, který v Iráku pracoval na projektu kanalizační sítě. Stále žádné nové informace nemají naši diplomaté o třech pohřešovaných českých žurnalistech. V neděli se v Iráku ztratili reportér Radiožurnálu Vít Pohanka a zpravodaj Michal Kubal s kameramanem Petrem Klímou z České televize. Mezitím pokračují přestřelky mezi Iráčany a koaličními silami.
Zajetí dánského občana oznámilo dánské ministerstvo zahraničí. Žádní Iráčané ani irácké skupiny dánské úřady podle ministerstva zatím nekontaktovali.
Podle dánské televize DR-1 je unesený muž, jehož totožnost nebyla sdělena, asi třicetiletý podnikatel, který v Iráku pracoval na projektu kanalizační sítě. Jel prý z jihoirácké Basry do Bagdádu a cestou byl zajat ve městě Taddži.
Dánsko, které podpořilo Američany vedenou válku s cílem svrhnout režim iráckého diktátora Saddáma Husajna, má v Basře a nedalekém městě Kurná 400 kilometrů jihovýchodně od Basry kontingent s téměř 500 lidmi.
Únos Čechů: žádné nové informace
Už šestý den drží neznámí iráčtí ozbrojenci také reportéra Radiožurnálu a zpravodajský tým České televize. Vít Pohanka, Michal Kubal a Petr Klíma zmizeli v neděli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu.
Podle náměstka ministra zahraničí Petra Koláře pokračuje v Iráku intenzivní pátrání, stále však není známa ani identita únosců, ani jejich požadavky. "Prostřednictvím našich kontaktů a našich spojenců se snažíme získat více informací, ale v tuto chvíli nic zásadně nového nemám," řekl dnes novinářům Kolář.
Včerejší vyjádření Američanů, že by do hledání zajatců vložili ozbrojenou akcí, odmítl Kolář komentovat, protože oficiální nabídka pomoci ze strany USA podle něj ještě nedorazila. "Každopádně každá vojenská akce má svá rizika a bezpečnost našich tří novinářů je pro nás prioritou," dodal Kolář.
Česká televize, jejíž dva zaměstnanci jsou mezi unesenými, se dnes obrátila na premiéra Vladimíra Špidlu. Telefonicky s ním hovořil generální ředitel televize Jiří Janeček. Premiér jej ujistil, že pátrání po třech zmizelých novinářích je v současnosti jednou z priorit české diplomacie a ministerstev vnitra a obrany.
Ve čtvrtek propustili iráčtí únosci tři japonská rukojmí, v zajetí ale zůstává několik desítek cizinců. Počátkem týdne zavraždili jednoho ze čtyř zajatých italských pracovníků. Italové nyní pokračují v pátrání a přestože nalezli nový kanál pro komunikaci s únosci, vyjednávání je nadále velmi obtížné.
Italská bezpečnostní služba uznala chybu, které se dopustila, když požádala o pomoc šíity a Teherán. Únosci Italů jsou sunnité. Únosci odmítli výkupné a trvají na svých požadavcích, v první řadě na odchodu italských vojáků z Iráku a na omluvě premiéra Berlusconiho za jeho prohlášení urážlivá pro muslimy.
Okolnosti únosu zatím nebyly objasněny. Informační služba zjistila totožnost muže, který udal únoscům značku vozu, v němž Italové vyjeli z Bagdádu. Usuzuje se proto, že únos byl předem dobře naplánovanou akcí.
Příměří ve Fallúdži přerušila střelba
U jihoiráckého Nadžafu rebelové zaútočili těžkými zbraněmi na španělskou vojenskou základnu. Znovu se bojuje také ve městě Falludža. Podle agentury Reuters povstalci podnikli dva minometné útoky na jordánskou nemocnici východně od města.
Americké síly zase ostřelovaly některé čtvrti města granátomety. V noci na dnešek pak bojové americké letouny ostřelovaly postavení povstalců ve Fallúdži. Ve čtvrtek v podvečer zasáhla americká palba mešitu Hadret Muhammadíja, druhou největší ve městě. Při bojích údajně zahynulo 15 Iráčanů.
Kvůli napjaté situaci v Iráku se dnes ve Washingtonu sejdou britský premiér Tony Blair a americký prezident George Bush. Velká Británie a USA budou chtít, aby rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o Iráku ve značném předstihu před 30. červnem, kdy má být předána moc Iráčanům. V každém případě budou Blair a Bush dávat najevo jednotu.