Věhlasný architekt Frank Gehry společně s Bradem Pittem

Americký architekt Frank Gehry spojil síly s hercem Bradem Pittem na projektu sportovního střediska s byty v jihoanglickém městě Brightonu. Ale projekt nutně nenadchl všechny místní občany. Místní zastupitelstvo projedná stavební povolení začátkem příštího roku a s realizací se počítá do roku 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luxusní byty (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Čtyřiasedmdesátiletý architekt Frank Gehry je považován za největšího architekta současnosti. Proslavil se na příklad projekty Guggenheimova muzea ve španělském Bilnbau, koncertní síně Walta Disneyho v Los Angeles a muzea tolerance v Jeruzalémě.

Jeho návrhy se vyznačují nekonvenčními tvary budov a použitím kovu, například titanu. Součástí jeho projektu sportovního střediska se třemi bazény na pláží v Brigtonu jsou dvě obytné věže se 754 byty z nichž téměř polovina má být cenově poměrně snadno dostupná.

Náklady na celý projekt činí 290 milionů liber. Nejvíc kontroverzní částí projektu jsou právě dvě věže s byty, vysoké jednadvacet a pětadvacet metrů. Jsou to jakési asymetrické sochy, jež někteří místní občané považují za monstra. Inspirací Franka Gehryho pro tyto budovy byla fotografie ze začátku devatenáctého století - je na ní dáma při procházce po přímořské promenádě.

Pohyb jejích šatů byl Gehrymu podnětem k sochařskému pojetí díla. Projekt byl k nahlédnutí v místní knihovně a obyvatelé se k němu mohli vyjadřovat. Na příklad člen kampaně proti projektu Ken Fines řekl, že výška budov, jejich zmuchlanost a divoké barvy by byly zcela v rozporu s charakterem okolních budov, které jsou součástí pásma historicky chráněných staveb.

Ale například zástupkyně předsedy místního zastupitelstva Sue Johnsonová je přesvědčena, že projektu se dostane uznání v podobě architektonické ceny - podle jejího názoru tento projekt změní návrhy sportovních středisek v Británii na příštích dvacet let.

Místní zastupitelé schválili žádost strany zelených o uvolnění jednoho milionu liber na napojení střediska na místní dopravní síť. Zcela zvláštní roli má v celém projektu herec Brad Pitt, který se zajímá o architekturu už řadu let.

Má navrhnout luxusní podtstřešní byt a interiér jednoho restaurantu. Místní zastupitelé jsou přesvědčeni, že jména Franka Gehryho a Brada Pitta přivábí do střediska víc návštěvníků než nejznámější atrakce Brightonu, královský pavilon. Místní zastupitelstvo projedná stavební povolení začátkem příštího roku a s realizací se počítá do roku 2012.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme