Venezuelané hlasují v referendu. Vláda ho neschválila, přesto může mít velkou váhu, tvrdí média

Ve Venezuele v neděli začalo neoficiální referendum o záměru vlády svolat Ústavodárné shromáždění. Konání referenda, v němž se mají voliči vyjádřit i k pokračování vlády prezidenta Nicoláse Madura, schválil parlament, jehož autoritu ale vláda a nejvyšší soud neuznává.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum reaguje na plán vlády uspořádat 30. července volby do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění. Opozice bude volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě. Vláda chce podle kritiků novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu.

Už před otevřením dvou tisíc volebních místností ve 13 hodin SELČ se na mnoha místech v Caracasu lidé řadili do front, napsala agentura AFP. Podle průzkumů odmítá zřízení Ústavodárného shromáždění 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život. Očekává se, že z 19 milionů oprávněných voličů během neděle přijde hlasovat nadpoloviční většina.

Voliči mají v hlasování odpovědět na tři otázky: zda jsou pro svolání Ústavodárného shromáždění bez předchozího schválení v referendu, zda mají být nové volby a zda chtějí, aby armáda bránila ústavu z roku 1999 a podporovala parlament. Sledovat víkendové události přijela v sobotu do Caracasu skupina bývalých prezidentů z Kolumbie, Kostariky a Bolívie.

Současná vláda označila referendum jako nelegální. Nejen proto, že s ním nesouhlasí, ale také proto, že ho neorganizuje Národní volební rada. Podle tohoto odůvodnění by nebyl jakýkoliv výsledek závazný, píše to server El País.

Opozice se ale opírá o článek 350 ústavy, ve kterém je uvedeno, že je možné ignorovat vládu, která upírá základní lidská práva a porušuje demokratické principy. El País píše, že pokud se podaří svolat „miliony lidí, tak bude mít referendum velkou politickou váhu a pro prezidenta Madura to nebude lehké“.

O referendum je podle očitých svědků zájem, dobrovolníci nabízejí své automobily k dopravě hlasujících. Mnozí státní zaměstnanci se snaží účast v referendu skrývat před svými zaměstnavateli a kolegy podporujícími socialistickou vládu. Podle agentury Reuters se někteří Venezuelané nezdráhají využít převleků, aby se vyhnuli postihům.

Venezuelští novináři tvrdí, že k obavám je dobrý důvod. Po referendu proti tehdejšímu prezidentu Hugovi Chávezovi v roce 2004 vláda nechala zveřejnit seznam více než dvou milionů lidí hlasujících proti hlavě státu, kteří pak přišli o práci nebo byli vystaveni jiným ústrkům.

Opozice se z těchto důvodů snaží zajistit maximální anonymitu. Voliči mohou hlasovat v kterémkoli volebním středisku, voličské seznamy budou zničeny. Hlasující se na účasti domlouvají prostřednictvím sociálních sítí.

Ve Venezuele, zmítané už několik let hlubokou ekonomickou krizí, se od dubna konají téměř každý den protesty proti vládě. Demonstrace Madurův režim tvrdě potlačuje, zemřelo při nich už přes sto lidí.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme