Vlna protestů v Bulharsku vrcholí. Do ulic vyšlo až 200 tisíc lidí

Bulharsko zachvátila nebývalá vlna protestů proti politickému režimu, korupci a chudobě. Do ulic měst po celé zemi vyšly statisíce lidí. Davy se shromáždily před vládními budovami a pobočkami energetických společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti monopolům a drahotě v Sofii, 24. února | Zdroj: Reuters

Největší mítinky byly ve Varně a v Sofii, kam přišlo několik desítek tisíc lidí. Po celém Bulharsku protesty proběhly bez potyček či incidentů. Lidé chtějí změnit politický systém, nesouhlasí s úřednickou vládou a dožadují se ústavních změn. V Plovdivu spálili ústavu.

Účty za elektřinu, kterými všechno začalo, se z protestů nevytratily. V Blagoevgradu demonstranti žádali, aby se na vysoká lednová vyúčtování uvalilo moratorium. Organizátoři říkají: svrhli jsme vládu, svrhneme monopoly. Protesty musí být větší.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ulicích Sofie natáčel reportér Českého rozhlasu Martin Ježek

Na samý začátek protestů v Sofii na všechny čekalo překvapení. Přišel prezident Rosen Plemenliev. Početná ochranka ho dostala na auto, ze kterého mluvili řečníci protestů.

Stačil jen říct, že prezidentský palác je otevřen a řešení situace může přijít už příští týden. Demonstranti mu pak do očí řekli, že nechtějí rozpouštět parlament, že nechtějí úřednickou vládu.

Demonstranti chtějí víc. Tento mladý muž říká klidným hlasem: Zvolit velké národní shromáždění a odhlasovat zcela novou ústavu. Demonstranti se shromáždili i před budovou centrální banky a sofijské univerzity.

Aktivisté rozdávali lidem letáky s výzvou zapojit se do boje proti "politickým stranám, které Bulhary okrádají prostřednictvím účtů za elektřinu". Častý je také požadavek na zatčení dosavadního premiéra Bojka Borisova.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme