Masivní blackout v Jižní Americe. Bez proudu jsou dál desítky milionů lidí

Selhání dodávek elektrického proudu v Argentině a Uruguayi zanechalo 48 milionů obyvatel bez proudu. Masivní blackout zasáhl také okolní státy. Některé oblasti už elektřinu mají, většina je ale stále bez proudu a oprava bude podle odhadů úřadů trvat ještě několik hodin. Prezident Argentiny Mauricio Macri označil celý výpadek za bezprecedentní a nařídil důkladné vyšetřování.

Aktualizováno Buenos Aires/Montevideo (Aktualizováno: 22:50 16. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Selhání dodávek elektrického proudu v Argentině a Uruguay zanechaly 48 milionů obyvatel bez proudu (ilustrační snímek) | Foto: AP/Tomas F. Cuesta | Zdroj: ČTK

V Argentině vypadla přenosová síť SADI, která obsluhuje více než 90 procent tamních zákazníků, s výjimkou Patagonie na úplném jihu země. Výpad nastal v sedm hodin ráno tamního času.

Podle argentinského ministerstva energetiky ji způsobil automat v rozvodném systému u vodní elektrárny Yacyretá. Ten elektrárnu kvůli chybě odstavil, čímž způsobil problémy v síti a následný blackout.

„Masivní selhání v přenosové soustavě zanechalo Argentinu a Uruguay bez proudu,“ uvedla dodavatelská společnost Edesur v příspěvku na twitteru.

Una falla masiva en el sistema de interconexión eléctrica dejó sin energía a toda la Argentina y Uruguay. Ampliaremos con más información. #SinLuz #CortedeLuz

12:51 – 16. 06. 2019

7306 8992

Výpadek v sousedním Uruguayi s argentinským souvisí, protože obě země mají propojenou přenosovou soustavu, velký výpadek v Argentině tudíž ovlivnil uruguayskou síť. To tvrdí i tamní státní energetický podnik.

Blackout částečně ovlivnil i další okolní státy, Chile a Paraguay, podle brazilského operátora elektrické sítě se výpadek v Argentině Brazilců nedotkl.

Obnovy dodávek proudu úřady dělají postupně. Podle energetické společnosti Edesur je už elektřina funkční v některých čtvrtích Buenos Aires a na dalších místech. Firma také už obnovila provoz některých elektráren a celkem se tak elektřina dostala k padesáti tisícům zákazníků.

Daniel Russa z argentinského úřadu civilní obrany řekl, že obnova proudu bude trvat několik hodin, skončit by tak měla zhruba v osm hodin večer českého času.

Ranní výpadek řadě lidí zkomplikoval dopravu do práce, nejezdí totiž vlaky a část hromadné dopravy. Podle úřadu pro civilní obranu se ale výpadek příliš nedotkl nemocnic, protože ty mají své záložní zdroje.

Problémy s elektřinou zkomplikovaly situaci ve čtyřech argentinských provinciích, kde se dnes konají regionální volby. Na některých místech se volební místnosti otevřely pozdě, na dalších hlasujícím pomáhali komisaři vybavení svítilnami. Na sociálních sítích jsou vidět snímky, jak si lidé vzájemně svítí na volební urny mobilními telefony.

Rozsáhlé výpadky proudu v historii

Rozsáhlé výpadky nejsou v Jižní Americe výjimečné. V roce 2002 dvouhodinový blackout ochromil život skoro poloviny Brazílie, tedy 100 milionů lidí. O sedm let později bylo v Brazílii bez proudu několik velkých měst a 18 z 27 brazilských států, celkem zasáhl výpadek 60 milionů lidí. Severovýchod země s 53 miliony lidí zasáhl výpadek i v roce 2012. Podobné situace zažila v minulosti i Kolumbie.

Masivní blackout nastal v roce 2003 i v severní Americe. Postihl celý severovýchod Spojených států a část jižní Kanady. Bez proudu se ocitlo na 50 milionů lidí v sedmi amerických státech od New Yorku až po kanadské Toronto v provincii Ontario.

Obří výpadek, při němž obyvatelé newyorské megapole a dalších měst nocovali na chodnících neosvětlených ulic, trval téměř 42 hodin a vyžádal si i nejméně tři lidské oběti. Příčinou byla série selhání v elektrické síti a špatná komunikace mezi dodavateli proudu.

luc, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme