Vývoj v Makedonii zneklidňuje svět

Situace v okolí západomakedonského Tetova je stále napjatá. Na místo už dorazila kolona tanků, obrněných transportérů a jiné vojenské techniky včetně vojáků. Podle vládního mluvčího tak začaly přípravy na konečnou operaci, jejímž cílem bude zničení albánských povstalců, kteří působí v okolních horách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V druhém největším makedonském městě Tetovu se stále střílí. Do bojů proti albánským separatistům v pondělí vůbec poprvé zasáhla také makedonská armáda. Jak z oblasti hlásí náš spolupracovník, redaktor České televize Michal Kubal, transportéry makedonské armády se zapojily do ostřelování okolních kopců, kde mají pozice albánští povstalci. Ti ale střelbu neopětovali. Armáda do Tetova přesunula i čtyři tanky T - 55.

Severoatlantická aliance mezitím oznámila, že ještě více posílí ochranu kosovsko - makedonské hranice, aby zabránila přesunům povstalců. Představitelé NATO to v Bruselu přislíbili šéfovi makedonské diplomacie. Stále se také diskutuje o možnosti zásahu mezinárodních sil proti albánským ozbrojencům. Toto řešení současné krize podpořil i ruský prezident Vladimír Putin. Podle Michala Kubala se dá předpokládat, že o případném zásahu bude během své návštěvy v makedonské metropoli Skopje jednat pověřenec Evropské unie pro zahraniční politiku Javiér Solana.

Makedonie nemůže podle prezidenta Václava Havla zůstat osamocena v boji proti albánským separatistům. Prezident Havel je toho názoru, že je jí třeba dát plnou a naprostou podporu. Myslí tím podporu politickou, psychologickou, technickou a v určitém smyslu i vojenskou, přinejmenším z té strany kosovské.

Ruské ministerstvo obrany požaduje přijetí kroků, které by vedly k odzbrojení oddílů kosovských separatistů. Podle náčelníka odboru mezinárodních vztahů ministerstva generálplukovníka Leonida Ivašova jiná cesta ke stabilizaci situace není. Ve svém vystoupení kritizoval nerozhodnost sil KFOR a označil za chybné dlouhodobé izolování Bělehradu od procesu řešení krize. "Podle všeho kdosi v NATO spoluorganizuje permanentní krizi v Jugoslávii," tvrdí představitel ruského ministerstva obrany Leonid Ivašov.

Také Berlín odsoudil útoky albánských ozbrojenců v Makedonii a přislíbil této postjugoslávské zemi pomoc. Jednotky Bundeswehru, rozmístěné nyní i v okolí Tetova, budou okamžitě posíleny o tanky.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Michal Kubal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme