Vztahy mezi Velkou Británií a Ruskem se vyhrocují

Mezi Brity a Rusy začala další fáze diplomatické války. Z obavy před dalším zastrašováním zavřela Britská rada svou pobočku v Petrohradu. Předtím její zaměstnanci museli k výslechu ruské tajné policie - údajně kvůli nesrovnalostem v daních. Podle britského ministra zahraničí Davida Milibanda je chování Rusů nepřijatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Britská rada vyjádřila obavy o bezpečnost svých zaměstnanců v Rusku poté, co několik z nich bylo předvoláno na pohovory na tajné policii FSB a ředitel kanceláře rady v Sankt Peterburku Stephen Kinnock byl sledován, zastaven a pak propuštěn. Úřadovna Britské rady v Sankt Petěrburku údajně musela včera zrušit úřední hodiny, protože její pracovníci byli předvoláni na pohovory.

Ministr Miliband řekl, že tyto zprávy bere velmi vážně. Britská rada byla obviněna z porušení ruských daňových předpisů. Podle zpravodaje BBC je tento diplomatický konflikt součástí ochlazení britsko-ruských vztahů po zavraždění bývalého agenta sovětské tajné služby Alexandra Litviněnka v Londýně v listopadu 2006.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme