Z Řecka v rámci unijních kvót odletělo prvních 30 uprchlíků do Lucemburska

Z Atén do Lucemburku se dnes letecky vydalo 30 syrských a iráckých běženců. Šest uprchlických rodin najde v Lucembursku dočasné útočiště. Přesídlí tam v rámci systému kvót na přerozdělování uprchlíků, který v září schválili ministři vnitra Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicítka uprchlíků ze Sýrie a Iráku nastupuje do letadla na letišti v Aténách | Foto: ČTK/AP

„Třicet je mezi tisíci uprchlíků, kteří opustili své domovy na útěku před válkou v Sýrii a Iráku, jen kapka v moři. Přejeme si a snažíme se o to, aby se z té kapky postupně stal pramínek, pak potok a potom řeka zodpovědnosti, solidarity a sdílení společné povinnosti,“ řekl řecký premiér Alexis Tsipras k začátku přesidlování migrantů z jeho země.

Kromě této skupiny bylo v rámci unijních kvót zatím přesídleno jen 86 migrantů z Itálie. Ti na začátku října odcestovali do Švédska a Finska.

Celkem se má z Řecka a Itálie, kam stále připlouvají tisíce běženců, přemístit do dalších zemí Evropské unie 160 tisíc lidí. Jenom do Řecka ale letos dorazilo víc než půl milionu migrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Řecka odletělo v rámci kvót EU prvních 30 uprchlíků do Lucemburska. Více od Pavla Nováka ze zahraniční redakce

Také do Česka už přicestovali první přesídlenci z uprchlických táborů v Jordánsku. Prozatím jde o tři rodiny z celkových patnácti, které by k nám podle vlády měly přijet. Syrské uprchlíky z Jordánska přesídluje Česko dobrovolně, evropské kvóty se na ně nevztahují.

Jedná se hlavně o rodiny s nemocnými dětmi, které by se u nás mohly léčit. Ještě v listopadu mají přiletět další dvě rodiny.

„Některé z těch rodin léčbu v České republice odmítly, protože například požadovaly léčbu ve Spojených státech. U některých případů zase Česká republika nebyla schopná adekvátní léčbu nabídnout. Čili ten okruh rodin, ze kterých se vybírá, je přirozeně větší,“ vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při nedávné návštěvě Jordánska.

Do konce letošního roku by podle Sobotky mělo do Česka přijet asi 70 až 80 uprchlíků ze Sýrie, tedy tolik, kolik česká vláda původně slíbila dobrovolně přijmout.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme