Za znásilnění a vraždu studentky udělil indický soud čtyřem mužům trest smrti

Rozsudek trestu smrti si dnes v indickém Dillí vyslechli čtyři muži, kteří loni v prosinci hromadně znásilnili studentku v jedoucím autobuse. Ta následně zraněním podlehla. Soudce už v úterý potvrdil vinu obžalovaných. Brutální čin vzbudil v zemi vlnu protestů a otevřel diskuzi o právech žen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé čekají před soudem v Dillí na rozsudek nad násilníky

Lidé čekají před soudem v Dillí na rozsudek nad násilníky | Zdroj: Reuters

Čtveřice mužů svou vinu popírá, jejich advokáti už řekli, že se proti rozsudku odvolají. Pátého útočníka poslal už před několika dny soud na tři roky do nápravného zařízení pro mladistvé. V době útoku mu totiž bylo jen 17 let a podle indických zákonů vyšší trest dostat nemůže.

Posledního podezřelého našli dozorci v březnu oběšeného v jeho cele. Podle úřadů spáchal sebevraždu, jeho rodina si ale myslí, že byl zavražděn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Blankou Knotkovou-Čapkovou z Katedry genderových studií UK

Šestice mužů mladou ženu, i s jejím přítelem, napadla v autobuse, několikrát ji znásilnila a mučila železnou tyčí. Dívka deset dní po útoku svým zraněním podlehla. Útočníky podle soudu usvědčila řada důkazů včetně výpovědi oběti, otisků prstů a vzorků DNA.

Indie v reakci na tento případ letos v březnu zavedla přísnější zákony, které za znásilnění umožňují nově udělit trest smrti.

Každých jednadvacet minut je prý v zemi znásilněna jedna žena. Případů znásilnění navíc neustále přibývá, k nejvyššímu trestu však zatím žádný z nich nevedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes se k případu vyjádřila také novinářka a autorka knih o Indii Pavla Jazairiová

O možných příčinách takového počtu znásilnění mluví indoložka Blanka-Knotková Čapková z Katedry genderových studií Univerzity Karlovy.

„Jedním důvodem je to, že stále převládá kontrolovatelná patriarchální moc, ačkoliv si podle ústavy Indické republiky mají být všichni rovni. Tradice hierarchie, a vlastně i násilí vyplývající z něj, stále bohužel trvá,“ vysvětluje Blanka Knotková-Čapková.

I proto se indická vláda přiklonila k, dá se říci, exemplárnímu trestu viníků. Svou roli zde sehrála také mediální popularita celého případu.

„Mnohé organizace zabývající se právy žen zdůrazňují, že nejdůležitější není trest samotný, ale otázka prevence a věnování více pozornosti fenoménu násilí na ženách,“ upozorňuje indoložka.

Anna Maňourová, bre, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme