Zahraniční tisk o hrozbě nových útoků teroristů

Kromě ohlášení nových teroristických akcí Usámy bin Ládina si zahraniční listy všímají také postoje muslimských zemí k dosavadním útokům Spojených států na cíle v Afghánistánu. Komentují rovněž záměr Washingtonu případně zaútočit i na cíle v dalších zemích, podporujících teroristy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohlášení nových teroristických akcí Usámy bin Ládina komentuje italská La Republica. Je známo, že Al-Kajdá má k dispozici víc než tisíc militantních bojovníků a možná přes 15 000 takzvaných zatím "spících" aktivistů, rozptýlených po celém světě. Je docela možné, že tato islámská "fatva" znamená "zelenou": rozkaz udeřit, na který každý z těchto "spáčů" čeká, aby přešel k akci. Tato situace bude nepochybně stále děsivější. Amerika musí vyhlásit nejvyšší stav pohotovosti. Ale to už americké úřady zřejmě udělaly. Ohrožení se však týká všech, neboť "svatá válka" je zaměřena proti americkým zájmům všude na světě, píše La Republica.

Rakouská Die Presse se domnívá, že otázka Palestinců slouží bin Ládinovi jen jako záminka k teroru. Když mluví o osvobození Palestiny, myslí dvě věci: zaprvé dosáhnout u nejširších vrstev muslimů solidaritu proti nepříteli - tj. proti USA. A za druhé má na mysli osvobození Palestiny při současném zničení Izraele. To by měl uvážit každý, kdo příliš rychle podléhá video-rétorice Usámy bin Ládina a chápe blízkovýchodní problém jako skutečný kořen teroru. Palestinský problém je třeba vyřešit rychle a beze zbytku, o tom není pochyb. Pokračující váhání může jen zmobilizovat další stoupence násilí. Ale terorem bin Ládina se civilizovaného řešení na Blízkém východě nedosáhne. To je zcela jiná kategorie, uvádí vídeňská Die Presse.

Nezávislý pařížský Le Monde nazval svou poznámku "Výmluvné mlčení arabských států", v níž mj. uvádí:

Žádná arabská země nevyjádřila veřejně solidaritu s operací USA proti Afghánistánu. Arabská Liga vyzvala Spojené státy ke zdrženlivosti. Káhira vyzdvihla význam nezvratných důkazů o vině bin Ládina. Ammán se obává destabilizce. Damašek je nepřátelský a Rijád se zahalil do královského mlčení. Nikdo se neodvažuje schvalovat vojenské útoky proti Talibanu. Jásir Arafat, který zvolil americký tábor, se setkal s hněvivými protesty studentů v Gaze. Stručně řečeno - monarchie a arabské republiky se drží stranou, konstatuje Le Monde.

Nizozemský De Volkskrant k úmyslu Washingtonu zaútočit případně na další země poznamenal, že tento záměr by křehkou podporu ze strany arabských států zřejmě úplně zničil. Přestože Spojené státy opakují, že válka proti terorismu není válkou proti islámu, muslimové v tom v první řadě vidí boj proti islámské zemi, který by se mohl rozšířit na centrum muslimského světa: na Irák a Jemen. Je vlastně štěstí v neštěstí, že extrémní fundamentalisté Talibanu zatím mají jen malé sympatie ve světě islámu. Ovšem v případě Usámy bin Ládina je tomu jinak. Svou výzvou, že každý muslim musí bojovat za věc islámu, nabývá tento muž rysů lidového hrdiny, Saladína, v boji proti křižákům, uvádí nizozemský De Volkskrant.

Moskva chce americké akce udržet v hranicích Afghánistánu, navazuje ruský Kommersant. Rusko sice podporuje údery proti terorismu, ale současně se snaží je poněkud korigovat. Pokud by Spojené státy uskutečnily své plány a raketové útoky rozšířily, protiteroristická koalice se buď rozpadne, nebo jí budou plně dominovat Američané. Ani jedno, ani druhé se ovšem Rusku nelíbí. Pokud by Spojené státy napadly cíle v Iráku, Sýrii, Libyii nebo v Íránu, dostala by se Moskva do nepříjemné situace a musela by se pak distancovat od svých "zvláštních" vztahů s uvedenými zeměmi, uvádí ruský Kommersant.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme