Zahraniční tisk o konferenci britských labouristů

Konference britských labouristů v kontextu avizovaného střídání stráží v čele této strany, šedesátiletá vláda thajského krále a politicko-kriminální případy, k nimž došlo na Slovensku v polovině devadesátých let - to jsou témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Všechny britské deníky sledují konferenci britské Labouristické strany - premiér Tony Blair už před časem oznámil, že právě letošní sjezd je pro něj jako pro premiéra poslední. Zatím ale neřekl, kdy z funkce šéfa vlády odejde. Komentátoři ale více než na Blaira upínají pozornost na jeho pravděpodobného nástupce v čele strany a současného ministra financí Gordona Browna.

Ten dnes před labouristy přednese svůj projev. Náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek vybral za všechny názor autora redakčního článku listu Guardian.

Ministr financí si jistě uvědomuje, že má velký problém, který vyplývá z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury ICM, píše autor redakčního článku Guardianu, a pokračuje: Údaje to byly pochmurné - jen 26 procent voličů se domnívá, že Brown je muž, který by vedl Británii správným směrem. To je krize důvěry ve víc než v Browna samotného - na 70 procent voličů se totiž domnívá, že nadešel čas na změnu vládní strany, ne jen premiéra.

Avšak vinu nese Brown. Pokud Tony Blair bude udržovat přesné datum svého odchodu pod pokličkou, Brownova vlastní veřejná prohlášení budou muset být neprůhledná. Ale labouristická konference tohoto týdne je o Brownovi. Na konferenci pravděpodobně budeme svědky pokusu stranu sjednotit, a to se pravděpodobně zdaří. Ale až týden skončí a Brownův mocenský záměr nebude o nic jasnější než na jeho začátku, pak bude zřejmé, že Brown a jeho strana selhali.

Pojďme z Británie do Thajska a od premiéra ke králi. V uplynulém týdnu se sice mluvilo především o svrženém thajském premiérovi Tchaksinovi, list New York Times se ale zaměřil na monarchu - lépe řečeno na jednu knihu o něm...

Zakázaná kniha zpochybňuje svatou pověst thajského krále, píše ve svém dnešním vydání americký deník. Nové dějiny moderní thajské monarchie, které napsal americký novinář Paul M. Handley, totiž v Thajsku patří na seznam zakázaných knih. K hlavním argumentům knihy patří, že thajský král Pchúmipchon Adundét během své šedesátileté vlády preferoval symbiózu příkazů a rozkazů, a nikoliv demokracii.

Podle autora knihy tak král dával najevo, že upřednostňuje instituci monarchie nad demokratickým zřízením. Knihu s názvem "Král se nikdy neusmívá" vydalo nakladatelství Yale Univerzity Press, které bylo vystaveno poměrně velkému tlaku ze strany thajské vlády, která se snažila znemožnit její vydání, připomíná list.

Slovenské Hospodárske noviny se ve svém komentáři, nazvaném Niekto to rád zabudnuté, vracejí k podivným politicko-kriminálním případům samostatných slovenských dějin. Deník připomíná vraždu Róberta Remiáše a konstatování speciální prokuratury, že za ní nestojí bývalý šéf tajné služby Ivan Lexa. Protimečiarovská fronta se tak totálně otřásla v základech.

Když už tedy máme absurdistán, tak ať ho máme pěkně v absurdních rozměrech, a to i z hlediska práva, píší dnes slovenské Hospodárske noviny. Možná se tak už nikdy nedozvíme, kdo spáchal všechna ta zvěrstva, ke kterým došlo v polovině devadesátých let. Jedno je ale jasné - už dnes totiž s jistotou víme, kdo udělal všechno proto, aby se viníky těchto ohavností nikdy nepodařilo vypátrat.

Veškeré pokusy o potrestání flagrantního zla od vzniku samostatného Slovenska končí na stole vyšetřovatelů, za mřížemi však neskončil skoro nikdo. Zapomenutou minulostí se tak stávají estébáci ve veřejných funkcích na Slovensku, únosy, vraždy, tunelování a privatizační podvody. Někdo to asi rád zapomenuté, ale tohle se přece zapomenout nedá, dodávají slovenské Hospodárske noviny.

Soňa Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme