Zahraniční tisk o potížích se sestavením vlády v Česku

V dnešním přehledu zahraničního tisku se očima polských komentátorů podíváme na naši vládní krizi. Neméně politicky horká byla půda v Berlíně. Stovky policistů diskrétně střežily Německou státní operu kvůli Mozartově opeře Idomeneo. Bruselský Le Soir zaznamenal, že Írán jde do ofenzivy proti USA.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Polský tisk píše o českých potížích se sestavením funkční vlády a porovnává situaci v Čechách a Polsku. Je dobré se občas na Polsko podívat ze zahraničí. Když jsem před několika dny odjížděl do Prahy - píše autor článku v listu Rzeczpospolita - opoziční politici nás přesvědčovali, že Polsko je kvůli sexuálnímu skandálu terčem posměchu celého světa a že se o podrobnostech výstřelků členů Sebeobrany píše od Jamajky až po Malajsii.

Úplně stejný tón jsem uslyšel po příjezdu do české metropole. Přestože se u našich jižních sousedů volby konaly v červnu, žádný ze dvou nominovaných kabinetů dosud nezískal důvěru parlamentu. Stát řídí vlády Mirka Topolánka, které nejsou schopné provést žádné podstatné reformy. Prezident Václav Klaus pro změnu hraje roli starostlivého otce národa a dává najevo, jak je hádkami politiků zklamaný.

Vtipní Češi se ptají: Jaká je největší nevládní organizace na světě a se smutnou ironií odpovídají: Česká republika. Nálady nad Vltavou ukazují, že politické paty nejsou jen polskou specialitou. Současná demokracie se vyznačuje tím, že její medializace ztěžuje kompromisy. Jeden zlomyslný výpad politika z jedné nebo druhé strany ničí zdlouhavá kuloárová jednání. Ve světle kamer lépe vypadají ti, kteří si hlídají programovou principiálnost, než ti, kteří pracně lepí koalice. V této otázce není mezi Prahou a Varšavou mnoho rozdílů, napsala polská Rzeczpospolita.

Slíbili jsme i pohled do Berlína, kde byla včera večer horká půda pod nohama. Bylo uvedení Idomenea tak dramatické?

Obsah opery je známý stovky let. Mohl údajně vyvolat militantní nevraživost muslimů. Lze říci, že opera určitě vyvolala jejich nechuť. Ale stejně tak se proti opeře postavila katolická církev. List Die Welt citoval jejího vysokého představitele Hanse Joachima Meyera, podle kterého jde o podívanou nepřátelskou jakémukoli náboženství. Skandál kolem uvedení opery měl podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung jednu velkou oběť. A to operu samotnou. Úplné zklamání přinesly pěvecké výkony a nemenší rozčarování způsobilo hudební provedení postrádající, jak konstatoval deník, energii a tvůrčí výbušnost .

Írán jde do ofenzivy proti USA a používá k tomu i ekonomické prostředky. Íránská vláda se totiž rozhodla, že veškerý svůj zahraniční obchod, včetně ropných produktů, bude provádět v eurech, a nikoli už v amerických dolarech. Píší o tom bruselské noviny Le Soir. Zrovna v době, kdy se Američané snaží všemi prostředky omezit zahraniční obchod Íránu, se blízkovýchodní země uchyluje k tomuto úhybnému manévru.

Komentátor za rozhodnutím ale vidí i zcela střízlivý pragmatizmus, a nikoliv jen ideologii. Dolar už oslabil natolik, že by Íránci měli jen další a další ztráty. Podle Le Soir nelze však přehlédnout, že Washington a Teherán se už po dobu několika let přetahují a tento tah je protiofenzivou, která reaguje na poslední americké manévry proti íránskému režimu. Belgické noviny se ptají, kdo všechno bude Íránce následovat.

Rakouský deník Die Presse se pozastavuje nad smyslem předčasných prezidentských a parlamentních voleb v Palestině, které vyhlašuje Mahmúd Abbás. Podle listu riskuje hned dvakrát. Za prvé, pokud Hamas výzvu voleb přijme a drtivě zvítězí, vystavuje Palestince nebezpečí naprostého chaosu. A za druhé, Palestinci mohou zvolit místo něho do čela samosprávy nynějšího premiéra Haníju. A právě tato úvaha vede Izraelce k opatrnosti, zatímco Spojené státy a Evropská unie rozhodnutí o vypsání předčasných voleb vítají, zdůrazňuje deník.

O srdce lidí v předvánočním čase zápasí v České republice americký Santa Claus s domácím Ježískem. "Češi se zbavili kladiva a srpu a už je obléhá další cizí vetřelec. Je jím Santa Claus a někteří se ho chtějí zbavit," píše americký list San Francisco Chronicle. V čele bojového šiku je vysoce postavený pracovník jedné z pražských reklamních agentur Martin Charvát, který založil webovou stránku www.anti-santa.cz. "Kamkoli se otočím, všude vidím toho tlustého červeného chlapíka a ptám se, co tu k čertu pohledává. Po staletí přinášel dárky českým dětem Ježíšek. Nesmíme dopustit, aby americký vetřelec ukradl jeho roli," cituje list Charváta.

Martin Dorazín, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme