Zahraniční tisk o skandálu automobilky Hyundai
Tématem českých novin jsou už několik dní spekulace o možném dopadu skandálu, který vypukl v jihokorejské automobilce Hyundai. Na jejího šéfa byl vydaný zatykač a obviněný byl mimo jiné z uplácení. O kauze informují také média v Jižní Koreji.
Spravedlnost vs. státní zájmy, tak zní titulek článku jihokorejského deníku JoongAng Daily, který komentuje obvinění šéfa automobilky Hyundai. List píše, že poté, co vyšla najevo informace o vydání zatykače na 68letého byznysmena, objevily se petice na jeho podporu.
Mírný postup vůči známé osobě jihokorejského průmyslu i společenského života požadují jak dřívější i současní zaměstnanci automobilky, tak i zástupci hospodářských kruhů. Hyundai je jedním ze symbolů země, připomíná JoongAng Daily. Jihokorejské noviny pročítal i náš zpravodaj v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.
Dnes vyprší lhůta daná Radou Bezpečností OSN Íránu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii předloží zprávu o tom, nakolik Írán vyhověl požadavku OSN na zastavení svého jaderného programu. Jak reagují média?
Je obecnou pravdou, že všechny konflikty jednou skončí. Jak ale vyřešit konfrontaci s protivníkem, který, jak se zdá, neumí nebo nechce dosáhnout shody? To je obecný problém, který trápí západní země v bojích s militantním Íránem, myslí si americký deník Washington Post.
Nejpalčivějším problémem je, že Írán se zřejmě stane jadernou mocností. Spojené státy a jeho spojenci stále argumentují, jakoby bylo možné zastavit íránský jaderný program bez války, jen prostřednictvím sankcí a diplomatických rozhovorů. Ale Íránci si jdou za svým a nedbají ani hrozeb ani lichotek ze strany Západu, konstatuje deník a pokračuje.
Íránská nesmiřitelnost byla zřejmě nejdůležitější lekcí, kterou během tří let "rozhovorů" o jeho jaderném programu dostaly tři zúčastněné evropské země Francie, Británie a Německo. Jak řekl jeden z francouzských politiků, nešlo vlastně o žádné vyjednávání. Evropané mluvili a Íránci jim odpovídali, ale nikdy nepřišli s vlastním návrhem, protože nemohli s ničím souhlasit a na ničem se dohodnout, dodává americký list.