Zákaz komunikace volitelů papeže se světem má svůj smysl, tvrdí Duka

Kardinálové strávili první noc konkláve v Domě svaté Marty. Bez mobilů, počítačů, televizí a rozhlasových přijímačů. Církev na tomto zvláštním zákazu stále lpí, a to z mnoha důvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinálové se scházejí ve Vatikánu kvůli volbě papeže | Zdroj: Reuters

Milánský arcibiskup Scola, brazilský kardinál Scherer nebo biskupové z Kanady a Spojených států. To jsou nejčastější tipy sázkařů a médií.

Kardinálové mají během konkláve zapovězeno média sledovat. V dnešní době ale toto opatření působí poněkud zastarale.

„Je to pravda, ale když potom jste v posledních momentech rozhodování, jednou z velkých pák na ovlivňování jsou zástupci médií,“ vysvětlil před odchodem do Sixtinské kaple kardinál Dominik Duka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Římě natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

I proto kardinálové tráví čas volby v přísném odloučení od okolního světa. „Tím, jak tipujete a hledáte, vlastně dáváte určitou nápovědu. Nemáme zase tak velikou znalost jednotlivých členů kardinálského kolegia, a pak může třeba rozhodnout nějaká informace, obrázek. Když obrázky nemáte, tak musíte více čerpat z toho, co jste slyšel a četl,“ poznamenal Duka.

Církev se tím chce vyhnout ovlivňování volitelů. V době moderních technologií ale není těžké překonat i tyto bariéry.

Kardinálové římskokatolické církve se znovu pokusí zvolit nového papeže

Číst článek

„V současné době určité zpravodajské služby mohou používat takové prostředky, že se proti nim malý stát Vatikán asi úplně ubránit nemůže, ale zase předpokládejme, že nikdo z kardinálů není asi tak zkušeným pracovníkem, aby navazoval kontakty s takovými agenturami,“ uzavřel kardinál.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme