Nájmy v Česku meziročně vzrostly o 11 procent. Průměrný nájem v Praze dosáhl částky 28 500 korun na měsíc. Podle odborníků budou ceny růst i nadále, ale pomalejším tempem.
Podle údajů Českého statistického úřadu zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta.
Během pandemie koronaviru narostlo v českých městech a obcích množství plastu až o 25 procent, píšou středeční Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Epidemie koronaviru realitní trh téměř nezasáhla. Po loňském jaru, kdy sice lidé chvíli vyčkávali, se prodejům nemovitostí daří. I kvůli tomu, že lidé své úspory investují právě do realit.
Loni v březnu vypukla krize, ekonomický výkon se propadl nebývalým způsobem a zdaleka se nedostal na předkrizovou úroveň. Přesto cena bytů roste ještě rychleji než dříve. Teď je k dispozici odpověď.
Nejdražší zůstávají nové byty v centru Prahy. Třeba za metr čtvereční v Praze 1 zaplatí zájemci podle analýzy firmy Deloitte v průměru přes 190 tisíc korun.
„U těch starších bytů si myslím, že k tomu růstu nedojde. Trh je rozdělen na staré a nové byty. U developerů může být chuť ještě třeba zvýšit,“ řekl prezident Asociace realitních kanceláří.
„Podle našich zkušeností se odhad od tržní ceny nemovitosti liší ve 20 až 25 procentech případů, které jsme v loňském roce dělali,“ řekl Radiožurnálu ředitel z Fincentra reality Martin Fojtík.
Žádost státního zástupce o přezkum zdravotního stavu Babiše juniora, žaloby na úředníky ministerstva zdravotnictví i koncepce resortu dopravy Chytré nebe. To jsou některá témata pátečního tisku.
Na nákup vlastní nemovitosti dosáhne stále méně lidí. Nejhorší je situace v Praze, kde ceny nových bytů vzrostly za poslední dva roky přibližně o 40 procent.
Nový Zéland ve snaze omezit růst cen realit zakáže cizincům kupovat stávající domy na svém území. Opatření se vztahuje pouze na osoby, které v zemi nemají trvalý pobyt.
Ceny starších bytů v Česku vzrostly od roku 2000 do konce letošního března téměř trojnásobně. Inflace na trhu s nemovitostmi ve stejném období přitom byla pouze čtyřicet procent, uvedl ČSÚ.
Nemovitosti v Česku rostly v letošním prvním čtvrtletí nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Zjistil to ve svém srovnání Český statistický úřad. Meziročně se ceny zvýšily o téměř 13 procent.
Průměrný byt v České republice během roku zdražil o 200 tisíc korun. Vyplývá to z údajů serveru realityčechy.cz a aplikace CeMap. Nejlevněji vyjde pořízení bytu v Chomutově, nejdražší jsou naopak ceny v hlavním městě.
Nízká nezaměstnanost, levné hypotéky ale i růst platů ženou ceny bytů v Česku nahoru. Meziročně vzrostly o 10 procent, tvrdí to výsledky společnosti Finlord. Nejrychleji rostou ceny v Jihlavě, Zlíně, Ostravě nebo Brně, nejpomaleji naopak v Hradci Králově. Nejvíce za metr čtvereční zaplatí lidé v centru Prahy.
Ceny bytů v Česku od jara do konce loňského roku vzrostly průměrně o devět procent na 1,6 milionu korun. Ukazují to údaje největšího českého inzertního serveru Sreality.cz. Nejvíc se daří prodeji dvoupokojových bytů, zájem je i o jejich pronájem.
Ceny bytů na Vysočině jsou nízké jako nikdy předtím. Dolů šly i nájmy. Podle majitelů realitních kanceláří za to může nedávná hospodářská krize. Hodnota bytů v panelových domech klesla o statisíce korun.
Ceny starších bytů a domů v Česku už několik let výrazně klesají. Nejvyšší byly v roce 2008, od té doby se snížily o 9,1 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.