Londýnskou stoku ucpala 'odpadová příšera.' Hromada tuku je velká jako plejtvák obrovský

Dáváte si pozor na to, co splachujete do záchodu nebo odpadu v kuchyni? Jestli ne, tak teď zbystřete. Možná i vy jste nevědomky přispěli ke tvorbě odpadové "příšery". Jednu takovou našli v Londýně. Je pořádně velká a její odstraňování zabere hodně práce.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadová příšera, jak se přezdívá odpadu, který vznikne kvůli vylévání tuku do kanalizace, se v Londýně neobjevila poprvé. Záběr z roku 2014. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hromadu tuku objevili zaměstnanci firmy, která se stará o londýnské odpadové stoky. Fatberg neboli tukovec, jak hmotu v angličtině nazývají, váží skoro tolik co plejtvák obrovský. Má sto třicet tun, je 250 metrů dlouhý a blokuje odtokovou cestu.

Podobné hory tuku tvoří spláchnutý olej, prezervativy, vlhčené kapesníky, menstruační vložky a další materiál, který by se neměl splachovat do odpadů.

Vědci objevili v Tichém oceánu další ostrov z odpadků, je větší než Texas

Číst článek

Tuk se v chladnějším prostředí srazí, zachytává na stěny stok i spláchnuté věci a postupně roste. Z malých tukových kuliček se po letech stávají tukové hory, které působí kanalizacím značné problémy.

Londýnského tukovce je třeba co nejrychleji odstranit. Jinak by se dál zvětšoval, až by stoku ucpal úplně. Podle šéfa londýnských kanalizací bude jeho odstraňování trvat asi tři týdny.

Není to poprvé, kdy se v kanalizaci objevila tzv. odpadní příšera, tedy chuchvalce odpadu spláchnutého do wc, spojené tukem. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zaměstnanci ho musí nejdřív rozbít vodou pod silným tlakem na menší kusy. Ty pak vysají do cisteren a odvezou do recyklační stanice.

Podobné útvary ale nejsou jen problémem Londýna. Týkají se všech kanalizací. Tvořit se mohou i v našich končinách a i tady můžou způsobovat ucpávání kanalizace.

Předejít tomu přitom jde poměrně snadno. Nevylévat použitý tuk do odpadu a do záchodu splachovat jen to, co se tam patří. Tedy toaletní papír a výměšky.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme