Polsko porušuje právo. Mělo by uznat páry stejného pohlaví, rozhodl evropský soud ve Štrasburku

Polsko porušuje právo na respektování soukromého života, když právně neuznává existenci párů stejného pohlaví. V tiskové zprávě o tom v úterý informoval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Verdikt podle agentury Reuters vyvine tlak na vznikající polskou vládu Donalda Tuska, aby v této věci urychleně přijala potřebnou legislativu.

Štrasburk/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení Prague Pride 2022 na Střeleckém ostrově

Polsko by mělo právně uznat páry stejného pohlaví, rozhodl soud pro lidská práva (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Deset Poláků u soudu se sídlem ve Štrasburku argumentovalo, že právo uzavřít manželství či registrované partnerství nabízí stejnopohlavním párům naprostá většina členských států Rady Evropy. Stěžovali si také, že jsou v Polsku znevýhodněni například v oblasti daní, sociálních práv či rodinného práva.

„Soud má za to, že polský stát nesplnil svou povinnost a nezajistil stěžovatelům zvláštní právní rámec, který by umožňoval uznání a ochranu jejich stejnopohlavních svazků,“ uvedl soud. „Toto pochybení mělo za následek, že stěžovatelé nebyli schopni upravovat základní aspekty svého života, a vedlo k porušení jejich práva na respektování soukromého a rodinného života.“

Nejvyšší soud v Rusku uznal ‚mezinárodní hnutí LGBT‘ jako extremistické a zakázal jeho činnost

Číst článek

Případ se datuje do období vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost, které prakticky skončilo toto pondělí, kdy polský Sejm v novém složení po říjnových volbách pověřil sestavením nové vlády proevropsky založeného Tuska.

PiS argumentuje tím, že rozšíření manželství a adopcí dětí také na homosexuální páry ohrožuje tradiční rodinné struktury a škodí dětem.

Také školní výuka o tématech týkajících se LGBT+ podle polských konzervativců způsobuje nevhodnou sexualizaci dětí, píše Reuters.

Tusk v předvolební kampani prohlašoval, že jeho liberální Občanská platforma ukotví partnerství osob stejného pohlaví v zákoně a že to považuje za svou prioritu.

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva jsou závazná pro členské státy Rady Evropy, širší organizaci nezávislé na Evropské unii, pod niž soud spadá. Některé verdikty však zůstávají léta nenaplněny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme