průvodce

|Tereza Tomášková |Zprávy z domova

O Brnu jsem napsal už i ostřejší texty, reakce je zbytečná, říká autor kritizovaného průvodce

ROZHOVOR. Určitá řevnivost mezi Prahou a Brnem je známá. Teď se zdá, že nebude jediná. Turistické informační centrum města Brno vydalo průvodce, který popisuje i okolní města. Jedním z autorů, který do publikace přispěl, je i sociolog Stanislav Biler, autor jedné z kritizovaných pasáží. Poskytl Českému rozhlasu Radiožurnál krátký rozhovor.

|Štěpánka Kadlečková |Zprávy z domova

'Dýchne na vás nicota, deprese a prázdnota.' Turistický průvodce uráží města na jihu Moravy

Nový tištěný průvodce jihomoravskou metropolí vyvolal vlnu nevole. Texty jsou podle starostů měst a obcí z okolí Brna hanlivé a urážlivé. Například o Kuřimi se v průvodci píše jako o pracovním táboře, kam se lidé stěhují dobrovolně. V Blansku na vás zase dýchne nicota, deprese a prázdnota. Takzvaného autentického průvodce s názvem To je Brno vydalo Turistické informační centrum města Brna. Tvrdí, že jde o vtip a uměleckou nadsázku. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) o tom prý nevěděl. Starostům chce osobně vysvětlit, že jde o autorské texty, jejichž účelem nebyla dehonestace těchto měst.

Ve Francii vyjde průvodce pro uprchlíky, má pomoci zorientovat se v nové zemi

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Ve Francii v říjnu vytisknou pět tisíc cestovních průvodců pro uprchlíky. Rozdávat je budou zdarma v centrech, která jim pomáhají. Nový bedekr má pomoct příchozím migrantům zorientovat se v nové společnosti. Příručku vydává slavná společnost Routard. Její zakladatel Philippe Gloaguen se rozhodl k solidární akci, protože pomoc vlády běžencům není podle něj dostatečná.

|Vojtěch Berger |Historie

Alternativní prohlídka britského průvodce připomíná Madrid jako válečné město

Ani tři čtvrtě století po občanské válce není Španělsko zajedno v tom, jak si kontroverzní kapitolu historie připomínat. Konflikt nacionalistů a republikánů po sobě nechal skoro půl milionu mrtvých a rány, o kterých se dlouho nemluvilo. V roce 2007 vláda přijala zákon, který měl objektivní zhodnocení války umožnit, následující kabinet ale sebral peníze historikům, kteří téma zkoumali. Vzpomínky na minulost proto berou do rukou někteří cizinci.

Polští průvodci po Krkonoších se školí na české straně hor, zajímá je ochrana přírody i současné kauzy

| mka, Hana Novotná |Příroda

Podle polských průvodců po Krkonoších zajímají turisty kromě přírody samotné také problémy její ochrany. Lidé se průvodců také ptají na problémy s cyklisty, skialpinisty nebo na vznik nových lyžařských sjezdovek. Nejen o těchto tématech se přijelo školit 68 polských průvodců na Správu Krkonošského národního parku do Vrchlabí.

|Anna Maňourová, Jan Charvát |Regiony

Průvodci v Praze protestují proti ilegální konkurenci, dožadují se častějších kontrol

Prahu v loňském roce navštívilo 5 a půl milionu návštěvníků. Někteří z nich se při prohlídce města spoléhají na tištěné bedekry, jiní využívají služeb průvodců. Právě v této profesi je ale v poslední době dost nepřehledná situace. Asociace průvodců varuje před nelicencovanými průvodci, kteří často nabízejí nekvalitní služby a zkreslují historické údaje.

|Lucie Hochmanová |Regiony

Jindřichův Hradec nabídne turistům průvodce do mobilu. Ty nejpilnější odmění

I když hlavní turistická sezona začíná v dubnu a končí v říjnu, ani v zimě pracovníci infocenter nezahálejí. V lednu a únoru se totiž koná řada veletrhů, kde se mohou prezentovat a přilákat tak do svých měst nové návštěvníky. Také jindřichohradecké infocentrum, které se loni stalo nejoblíbenějším informačním střediskem, má pro letošek novinky.

|Lukáš Milota |Regiony

Na Tachovsku začnou letos vychovávat odborně vzdělané turistické průvodce

Při cestách na Tachovsko a do Českého lesa budou moci turisté využívat vyškolené průvodce. Odborníky na místní krajinu nebo historii začne letos vychovávat Regionální vzdělávací a informační středisko v Tachově. Projekt je hrazený z evropských fondů a státního rozpočtu a jeho cílem je podpořit turistický ruch v Plzeňském kraji, zejména pak na Tachovsku a v Českém lese.