Ve své nové knize navazuje Iva Petřinová na svůj bestseller Hravý průvodce Prahou a s tím i spolupráci s ilustrátorem Vojtěchem Šedou, která jim v roce 2020 vynesla Zlatou stuhu.
Místní úřady vydaly varování před výstupem na Mont Blanc, a to především po nejpopulárnější trase přes chatu Goûter. Kvůli vysokým teplotám a suchu podle nich hrozí uvolnění velkých kamenů a balvanů.
Ústřední postava románu Jaroslava Rudiše Winterberg se v Brně zastaví při cestě z Berlína do Sarajeva. Vyrazí vlakem po stopách své ztracené lásky, doprovod mu dělá ošetřovatel Kraus.
Některým průvodcům se právě ta jejich památka během letních brigád dostala natolik pod kůži, že v průvodcování pokračují i jako plně zaměstnaní lidé. Už ne v takovém rozsahu jako v době studií.
V České republice se prodává čím dál víc dronů, upozorňuje deník E15. Loni se jich prodaly desítky tisíc. S větším zájmem o drony jsou ale spojené i pokuty.
Koronavirus na celé světě poškozuje cestovní ruch. A důsledky pociťují i čeští průvodci. Někteří z nich jsou už půl roku skoro bez práce. Na zahraniční turisty čekají třeba ti v Praze.
Více než polovina vězňů v Česku pracuje. Podle vězeňské služby mají o práci zájem. Jedna speciální pozice pro vězně vznikla na hradě Krakovec ve Středních Čechách.
Průvodcům chybí turistické a školní skupiny, ale i klienti z řad návštěvníků festivalů, kongresů a veletrhů. Mohlo by jim mimo jiné pomoci snížení DPH u služby na deset procent.
Do světa bájí a mýtů na Vyšehrad nebo křížem krážem za nejbohatším Jezulátkem. Série výletů nechá své následovatele nahlédnout do historie české metropole, a přitom procvičí jejich pozornost.
Už třetí rok provázejí Janek Rubeš a Honza Mikulka ve svém videoprůvodci návštěvníky po Praze a dalších světových městech. Nyní Honest Guide vydávají knižně.
Průvodce, na kterém vydavatelství začalo pracovat před čtyřmi lety, se zaměřuje na dějiny, kulturní bohatství a krásy přírody, ale obsahuje jen málo informací ohledně toho, kde přespat či se najíst...
Núr Awad je palestinský průvodce a popisuje turistům historii Jeruzaléma. Poslouchá ho i jeho izraelský kolega Asaf Salomon a po chvíli ho vystřídá. Turisté tak najednou slyší dva úplně jiné příběhy.
Zná je asi každý, kdo někdy procházel historickým centrem Prahy. Často exoticky vypadající lidé s barevnými deštníky, kteří lákají turisty do okružních vyhlídkových autobusů.
Kauza turistického průvodce Brnem, jehož závěrečná část urazila okolní města, neskončí personálními změnami ani finančním postihem. Primátor jen vyzval k lepší komunikaci.
ROZHOVOR. Určitá řevnivost mezi Prahou a Brnem je známá. Teď se zdá, že nebude jediná. Turistické informační centrum města Brno vydalo průvodce, který popisuje i okolní města. Jedním z autorů, který do publikace přispěl, je i sociolog Stanislav Biler, autor jedné z kritizovaných pasáží. Poskytl Českému rozhlasu Radiožurnál krátký rozhovor.
Nový tištěný průvodce jihomoravskou metropolí vyvolal vlnu nevole. Texty jsou podle starostů měst a obcí z okolí Brna hanlivé a urážlivé. Například o Kuřimi se v průvodci píše jako o pracovním táboře, kam se lidé stěhují dobrovolně. V Blansku na vás zase dýchne nicota, deprese a prázdnota. Takzvaného autentického průvodce s názvem To je Brno vydalo Turistické informační centrum města Brna. Tvrdí, že jde o vtip a uměleckou nadsázku. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) o tom prý nevěděl. Starostům chce osobně vysvětlit, že jde o autorské texty, jejichž účelem nebyla dehonestace těchto měst.
Ve Francii v říjnu vytisknou pět tisíc cestovních průvodců pro uprchlíky. Rozdávat je budou zdarma v centrech, která jim pomáhají. Nový bedekr má pomoct příchozím migrantům zorientovat se v nové společnosti. Příručku vydává slavná společnost Routard. Její zakladatel Philippe Gloaguen se rozhodl k solidární akci, protože pomoc vlády běžencům není podle něj dostatečná.
Čeští průvodci si stěžují na nekvalitní práci zahraničních kolegů. Podle některých odhadů chybí kvalifikace víc než třetině z nich. V terénu pak historii České republiky překrucují, zaměňují jména nebo si dokonce vymýšlejí. Kvůli přílivu zahraniční konkurence navíc čeští průvodci přicházejí o práci.
Ani tři čtvrtě století po občanské válce není Španělsko zajedno v tom, jak si kontroverzní kapitolu historie připomínat. Konflikt nacionalistů a republikánů po sobě nechal skoro půl milionu mrtvých a rány, o kterých se dlouho nemluvilo. V roce 2007 vláda přijala zákon, který měl objektivní zhodnocení války umožnit, následující kabinet ale sebral peníze historikům, kteří téma zkoumali. Vzpomínky na minulost proto berou do rukou někteří cizinci.
Tipy na tři desítky výletů nabízí návštěvníkům Veselí nad Lužnicí a okolí nový turistický průvodce. Mapový soubor doporučených tras nazvaný Veselskem za pohybem a poznáním vychází v tisícovém nákladu, ale zájemci ho mohou získat i v digitální podobě.
Nového průvodce pro turisty si na letošní sezonu připravil Jindřichův Hradec. Zábavnou formou ukáže návštěvníkům všechny zajímavosti a kromě toho je bude bavit. Dostupný je v tištěné formě i jako aplikace.
Běžné průvodce v části brněnského podzemí by mohli od příštího roku doplnit i nevidomí. Turistické informační centrum to plánuje spolu se servisními organizacemi pro nevidomé, se kterými dlouhodobě spolupracuje.
V Chorvatsku mají ojedinělou atrakci - podmořskou naučnou stezku s audioprůvodcem. I pod vodou se totiž dá vyslechnout výklad. Například o ruinách jedné vily z římského období na chorvatských brijunských ostrovech.
Podle polských průvodců po Krkonoších zajímají turisty kromě přírody samotné také problémy její ochrany. Lidé se průvodců také ptají na problémy s cyklisty, skialpinisty nebo na vznik nových lyžařských sjezdovek. Nejen o těchto tématech se přijelo školit 68 polských průvodců na Správu Krkonošského národního parku do Vrchlabí.
Prahu v loňském roce navštívilo 5 a půl milionu návštěvníků. Někteří z nich se při prohlídce města spoléhají na tištěné bedekry, jiní využívají služeb průvodců. Právě v této profesi je ale v poslední době dost nepřehledná situace. Asociace průvodců varuje před nelicencovanými průvodci, kteří často nabízejí nekvalitní služby a zkreslují historické údaje.
I když hlavní turistická sezona začíná v dubnu a končí v říjnu, ani v zimě pracovníci infocenter nezahálejí. V lednu a únoru se totiž koná řada veletrhů, kde se mohou prezentovat a přilákat tak do svých měst nové návštěvníky. Také jindřichohradecké infocentrum, které se loni stalo nejoblíbenějším informačním střediskem, má pro letošek novinky.
Při cestách na Tachovsko a do Českého lesa budou moci turisté využívat vyškolené průvodce. Odborníky na místní krajinu nebo historii začne letos vychovávat Regionální vzdělávací a informační středisko v Tachově. Projekt je hrazený z evropských fondů a státního rozpočtu a jeho cílem je podpořit turistický ruch v Plzeňském kraji, zejména pak na Tachovsku a v Českém lese.