průvodce

|Tereza Tomášková |Zprávy z domova

O Brnu jsem napsal už i ostřejší texty, reakce je zbytečná, říká autor kritizovaného průvodce

ROZHOVOR. Určitá řevnivost mezi Prahou a Brnem je známá. Teď se zdá, že nebude jediná. Turistické informační centrum města Brno vydalo průvodce, který popisuje i okolní města. Jedním z autorů, který do publikace přispěl, je i sociolog Stanislav Biler, autor jedné z kritizovaných pasáží. Poskytl Českému rozhlasu Radiožurnál krátký rozhovor.

|Štěpánka Kadlečková |Zprávy z domova

'Dýchne na vás nicota, deprese a prázdnota.' Turistický průvodce uráží města na jihu Moravy

Nový tištěný průvodce jihomoravskou metropolí vyvolal vlnu nevole. Texty jsou podle starostů měst a obcí z okolí Brna hanlivé a urážlivé. Například o Kuřimi se v průvodci píše jako o pracovním táboře, kam se lidé stěhují dobrovolně. V Blansku na vás zase dýchne nicota, deprese a prázdnota. Takzvaného autentického průvodce s názvem To je Brno vydalo Turistické informační centrum města Brna. Tvrdí, že jde o vtip a uměleckou nadsázku. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) o tom prý nevěděl. Starostům chce osobně vysvětlit, že jde o autorské texty, jejichž účelem nebyla dehonestace těchto měst.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Ve Francii vyjde průvodce pro uprchlíky, má pomoci zorientovat se v nové zemi

Ve Francii v říjnu vytisknou pět tisíc cestovních průvodců pro uprchlíky. Rozdávat je budou zdarma v centrech, která jim pomáhají. Nový bedekr má pomoct příchozím migrantům zorientovat se v nové společnosti. Příručku vydává slavná společnost Routard. Její zakladatel Philippe Gloaguen se rozhodl k solidární akci, protože pomoc vlády běžencům není podle něj dostatečná.

|Vojtěch Berger |Historie

Alternativní prohlídka britského průvodce připomíná Madrid jako válečné město

Ani tři čtvrtě století po občanské válce není Španělsko zajedno v tom, jak si kontroverzní kapitolu historie připomínat. Konflikt nacionalistů a republikánů po sobě nechal skoro půl milionu mrtvých a rány, o kterých se dlouho nemluvilo. V roce 2007 vláda přijala zákon, který měl objektivní zhodnocení války umožnit, následující kabinet ale sebral peníze historikům, kteří téma zkoumali. Vzpomínky na minulost proto berou do rukou někteří cizinci.

| mka, Hana Novotná |Příroda

Polští průvodci po Krkonoších se školí na české straně hor, zajímá je ochrana přírody i současné kauzy

Podle polských průvodců po Krkonoších zajímají turisty kromě přírody samotné také problémy její ochrany. Lidé se průvodců také ptají na problémy s cyklisty, skialpinisty nebo na vznik nových lyžařských sjezdovek. Nejen o těchto tématech se přijelo školit 68 polských průvodců na Správu Krkonošského národního parku do Vrchlabí.

|Anna Maňourová, Jan Charvát |Regiony

Průvodci v Praze protestují proti ilegální konkurenci, dožadují se častějších kontrol

Prahu v loňském roce navštívilo 5 a půl milionu návštěvníků. Někteří z nich se při prohlídce města spoléhají na tištěné bedekry, jiní využívají služeb průvodců. Právě v této profesi je ale v poslední době dost nepřehledná situace. Asociace průvodců varuje před nelicencovanými průvodci, kteří často nabízejí nekvalitní služby a zkreslují historické údaje.

|Lucie Suchánková Hochmanová |Regiony

Jindřichův Hradec nabídne turistům průvodce do mobilu. Ty nejpilnější odmění

I když hlavní turistická sezona začíná v dubnu a končí v říjnu, ani v zimě pracovníci infocenter nezahálejí. V lednu a únoru se totiž koná řada veletrhů, kde se mohou prezentovat a přilákat tak do svých měst nové návštěvníky. Také jindřichohradecké infocentrum, které se loni stalo nejoblíbenějším informačním střediskem, má pro letošek novinky.

|Lukáš Milota |Regiony

Na Tachovsku začnou letos vychovávat odborně vzdělané turistické průvodce

Při cestách na Tachovsko a do Českého lesa budou moci turisté využívat vyškolené průvodce. Odborníky na místní krajinu nebo historii začne letos vychovávat Regionální vzdělávací a informační středisko v Tachově. Projekt je hrazený z evropských fondů a státního rozpočtu a jeho cílem je podpořit turistický ruch v Plzeňském kraji, zejména pak na Tachovsku a v Českém lese.