Památník Terezín mimořádně otevřel brány krematoria koncentračního tábora v Litoměřicích

Památník Terezín mimořádně zpřístupnil krematorium bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích. Prohlídka běžně nepřístupné budovy přilákala davy lidí. Dozvěděli se, k čemu tamní koncentrační tábor sloužil a proč bylo nutné proměnit bývalou sušárnu cihel s komínem právě v krematorium. Zařízení přitom sloužilo svému účelu jen krátce, zprovozněné bylo totiž až na začátku dubna roku 1945.

Litoměřice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O prohlídku mimořádně zpřístupněného krematoria bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích byl obrovský zájem

O prohlídku mimořádně zpřístupněného krematoria bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích byl obrovský zájem | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Na to, jak to vypadá v bývalé budově cihelny s komínem nedaleko hřbitova v Litoměřicích, která se přesně před 78 lety proměnila v krematorium, se přišly podívat davy lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památník Terezín mimořádně otevřel pro veřejnost bránu krematoria koncentračního tábora v Litoměřicích

„Zažil jsem tady ještě ty doby, kdy se tady ještě provázelo v 80. letech. Kolegové, co tady sem byli zařazeni jako průvodci, psali do výkazu, tři návštěvníci, čtyři návštěvníci denně,“ vzpomínal Karel Rožec, průvodce památníku Terezín v důchodu.

Krematorium koncentračního tábora v Litoměřicích, pobočného tábora Flossenbürg, fungovalo jen krátce, i tak tu bylo ve dvou pecích zpopelněno asi 400 vězňů z tábora. A také 52 lidí zastřelených 2. května 1945 při poslední popravě v policejní věznici v Terezíně.

„Máme doloženo v té naší databázi, že táborem za celou dobu existence prošlo 18 500 vězňů,“ vyprávěl přítomným historik Tomáš Gol z Památníku Terezín.

Vězni z Litoměřického tábora nejdříve vybudovali nedalekou podzemní továrnu Richard, kde se krátce vyráběly motory pro tanky. A pak v ní také pracovali. Úmrtnost tam byla veliká.

Památník Terezín nabízí prohlídku bývalého táborového krematoria v Litoměřicích na požádání. Na internetových stránkách instituce je také možné navštívit virtuálně osm objektů, které spravuje.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme