Argentinský prezident zavřel státní tiskovou agenturu. ‚Je to útok na svobodu slova,‘ protestují zaměstnanci

Argentinský prezident Javier Milei nechal zavřít státní tiskovou agenturu Télam. Budovy agentury v pondělí brzy ráno obklíčila policie a zaměstnanci dostali zprávu, že nemají chodit do práce přinejmenším týden, informovaly zahraniční agentury. Milei k tomu uvedl, že agentura je hlásnou troubou perónismu, politického směru, který je nyní v opozici.

Buenos Aires (Argentina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty zaměstnanců v Argentině kvůli uzavření tiskové agentury Telam

Agentura Télam přestala fungovat v pondělí, nedostupné jsou i její webové stránky či digitální archiv | Foto: Agustin Marcarian | Zdroj: Reuters

Milei ohlásil úmysl uzavřít agenturu, která funguje nepřetržitě od roku 1945, už v pátek. V parlamentu označil Télam za zdroj perónistické propagandy.

Perónismus je politický směr, který nese jméno po někdejším prezidentovi Juanovi Perónovi. Politici, kteří se odvolávají na jeho odkaz, byli v posledních letech v Argentině u moci, nyní je jich však převážná většina v opozici.

‚Zbytečná‘ ministerstva a raději dolar než vlastní peso. Milei odkládá motorovou pilu, stává se prezidentem

Číst článek

Proti rozhodnutí o uzavření agentury chtěli v pondělí protestovat její zaměstnanci, kterých je zhruba 700. Chystali se vniknout do sídla Télamu a symbolicky ho obejmout. Již v noci však policie postavila kolem budov zátarasy, což protest zaměstnanců znemožnilo.

Zaměstnanci dostali textovou zprávu, podle které nemají přinejmenším týden chodit do práce. Agentura Télam tak v pondělí přestala fungovat, nedostupné jsou i její webové stránky či digitální archiv.

Během tohoto týdne vláda rozhodne o osudu agentury a jejích zaměstnanců, uvedl na pondělní tiskové konferenci mluvčí kabinetu Manuel Adorni.

Útok na svobodu slova

Podle prohlášení zaměstnanců je uzavření tiskové kanceláře „jedním z nejhorších útoků na svobodu slova za posledních 40 let demokracie“, tudíž od pádu vojenské junty. Sdružení zahraničních novinářů uvedlo, že agentura zaručovala vyvážené mediální prostředí v Argentině.

Milei je ultraliberální ekonom, který prosazuje zeštíhlení veřejného sektoru a co nejmenší státní zásahy do společnosti a hospodářství. Před volbami sliboval, že státní média včetně agentury Télam nechá zprivatizovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme