totalitní režim

totalitní režim v textech na iROZHLASU

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Osvědčení o účasti ve třetím odboji dostane 38 lidí. Třeba i 'Dáša' Vokatá

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO předá 38 lidem osvědčení o účasti ve třetím odboji. Jednomu z nich navíc přizná status válečného veterána. Odbojářům už vyplatil stát přes 60 milionů korun. Osvědčení dostanou za činnost proti totalitnímu režimu, třeba za vydávání a distribuci samizdatových materiálů nebo členství v různých protirežimních skupinách. Jednou z odbojářek je i písničkářka Dagmar Vokatá.

|Petr Vavrouška, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Exilová univerzita v litevském Vilniusu dává Bělorusům naději na změnu systému

Běloruští studenti neztrácejí naději, že budou jednou žít v normální demokratické zemi. Chce to ale čas, než se dočkají změny režimu. Běloruské posluchače exilové univerzity podpořil i premiér Petr Nečas. Vysoká škola, kterou před lety běloruské úřady uzavřely, dnes sídlí v litevském Vilniusu. Návštěvy evropských politiků tady vítají s otevřenou náručí.

|Pavel Sedláček |Regiony

V Uherském Hradišti začíná výstava mapující historii tamní věznice

Uherskohradišťská věznice byla jedním z nejtvrdších komunistických žalářů. Brutálním způsobem tady státní bezpečnost vyslýchala stovky lidí, kteří se dostali do konfliktu s totalitním režimem. Pět z nich přímo v Uherském Hradišti i popravila. V současnosti sice věznice chátrá. Její pohnutý osud připomíná expozice nazvaná Život za mřížemi - věznice v Uherském Hradišti.