JFK, Olof Palme, Jicchak Rabin, Jo Coxová, Robert Fico. Přestože se nám vybavují primárně oběti politických atentátů spáchaných v demokraciích, v globálním měřítku k nim dochází ve všech režimech.
Píše knihu pro děti Tota lítá, přiblížit jim chce totalitu.„Nebylo jen dobře, nebo špatně. Ono to bylo obojí. I v KLDR tam může mít člověk ‚normální‘ život,“ míní koreanistka.
„Mezinárodní tlak je Putinovi už úplně ukradený. Počítal s tím, že lidi začne zatýkat až po pohřbu (Navalného), to je jeho dlouhodobá taktika,“ říká předseda organizace Memorial Česká republika.
„Havlovo jméno není jen k dojímání a stále funguje i v praxi,“ říká předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, která výstavu spoluotvírala.
Putin rád opakuje, když obhajuje zvěrstva na Ukrajině, že je to proto, že tam údajně „znovu zvedá hlavu fašismus“. Mezitím v jeho zemi doopravdy znovu zvedá hlavu tradiční ruský antisemitismus.
„Myslím, že uherskohradišťská věznice je svým způsobem a ve velkých uvozovkách Osvětimí našeho komunismu,“ říká učitelka, která přivedla své žáky k natáčení dokumentu s pamětnicemi.
Vladimir Putin se rád srovnává s mnohými ruskými a světovými státníky. Nejraději ovšem s Petrem Velikým. Proč se, ale srovnává zrovna s mužem, který obdivoval Evropu a reformoval Rusko po jejím vzoru?
Únosu se věnoval i jeden z dílů propagandistického seriálu 30 případů majora Zemana. Hlavního únosce vykreslil jako narkomana. Komunisté událost zneužili k tažení proti undergroundové kultuře.
Kramář, Rašín, Horáková, ale i Slánský, Hilsner nebo K. H. Frank. Vinní i bez viny. Komunisté, demokraté, židé i nacisté, kteří stanuli před soudem kvůli svému politickému přesvědčení, rase či funkci.
Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi uložil dvouleté podmíněné tresty, u Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání. Oba dva už dříve dostali nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení.
Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že doma nemají skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla,“ vzpomíná.
Podle Drdy máme mylnou představu, že se v 90. letech dostatečně zkoumala komunistická represe. Podle něj byla komunistická propaganda úspěšná v tom, že se určité věci podařilo zamést pod koberec.
48:04
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Tento měsíc zemřel Jan Vodňanský. Inženýr, filozof, básník, písničkář, autor dětských pohádek. Zanechal tu úžasné literární dílo, ale také mimo jiné unikátní čtyřhodinový záznam vzpomínek.
Stanislav Kolíbal nejnovější výstavu pro Benátky nazval Bývalé nejisté tušené a vrací se v ní k hlavním tématům své tvorby. Tu označuje jako konceptuální.
3:52
Praha||Jaroslav Skalický, pak|Historie|seriál procesy 50. let
Další díl seriálu Radiožurnálu se věnuje případu skupiny novinářů z pražské pobočky Associated Press, které ve vykonstruovaném procesu vyslýchal prokurátor Josef Urválek.
Objevitel, pan Fiala, sdělil, že to byly dveře z domu jeho tchyně, které se už dlouho nepoužívaly, a proto je dědici rozřezali na topení. Nápis čeká na restaurování a zařazení do sbírky muzea.
Jen nepatrný krůček chyběl Janu Romanovi k tomu, aby se po úspěšném útěku z neblaze proslulé valdické věznice dostal za hranice Československa v době vrcholících politických procesů 50. let.
Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO předá 38 lidem osvědčení o účasti ve třetím odboji. Jednomu z nich navíc přizná status válečného veterána. Odbojářům už vyplatil stát přes 60 milionů korun. Osvědčení dostanou za činnost proti totalitnímu režimu, třeba za vydávání a distribuci samizdatových materiálů nebo členství v různých protirežimních skupinách. Jednou z odbojářek je i písničkářka Dagmar Vokatá.
Běloruští studenti neztrácejí naději, že budou jednou žít v normální demokratické zemi. Chce to ale čas, než se dočkají změny režimu. Běloruské posluchače exilové univerzity podpořil i premiér Petr Nečas. Vysoká škola, kterou před lety běloruské úřady uzavřely, dnes sídlí v litevském Vilniusu. Návštěvy evropských politiků tady vítají s otevřenou náručí.
Uherskohradišťská věznice byla jedním z nejtvrdších komunistických žalářů. Brutálním způsobem tady státní bezpečnost vyslýchala stovky lidí, kteří se dostali do konfliktu s totalitním režimem. Pět z nich přímo v Uherském Hradišti i popravila. V současnosti sice věznice chátrá. Její pohnutý osud připomíná expozice nazvaná Život za mřížemi - věznice v Uherském Hradišti.