Při záplavách bylo evakuováno 21 488 osob, 1516 osob bylo zachráněno, uvedl Rakušan. Poděkoval i vojákům, kterých jsou stále v terénu stovky i s těžkou technikou.
Krnovský starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) později ocenil, že mu šéf hasičů zavolal a omluvil se. Vlček i Hradil zdůraznili, že společným cílem je nyní obnova postižených oblastí.
Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL shrnul, že za uplynulých 12 hodin spadlo více než 100 milimetrů srážek v Krkonoších, kolem 80 milimetrů v Jizerských horách a v Jeseníkách podobně.
Armáda aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které by řídilo případné záchranné a vyprošťovací práce. Dosud vojáci zasahovali pouze ve Strakonicích na vyžádání tamního starosty.
V pohotovosti jsou specializované policejní jednotky jako pyrotechnici nebo potapěči. Do Moravskoslezského kraje se přepravuje technika schopna větší míry evakuace osob a odstranění překážek v terénu.
Armáda má v současné době kvůli povodním v pohotovosti všechny složky zapojené do Integrovaného záchranného systému, ale také 15. ženijní pluk, prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě.
Podle ředitele elektrárny se sejde havarijní štáb, který bude přijímat opatření na ochranu zaměstnanců a technické řešení situace. Vedle toho prověří i komunikaci s ostatními orgány krizového řízení.
Pro projednání návrhu vyhlásit nouzový stav nejsou splněny zákonné předpoklady, řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr v demisi Jan Hamáček (ČSSD).
Ústřední krizový štáb jednal o současném stavu epidemie v Česku a očkování proti covidu-19. Ministr vnitra Jan Hamáček také komentoval zrušení části volebního zákona, jak o tom rozhodl Ústavní soud.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu současně upozornil, že v Česku je pomůcek dostatek. Existuje však disproporce mezi jednotlivými kraji.
Hamáček připustil, že některé nemocnice mají nedostatek injekčních stříkaček a dalšího materiálu k očkování vakcínou proti koronaviru. Těm budou formou zápůjčky dodány z fakultních nemocnic.
Praha||Martin Štorkán, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Doporučujeme
Ještě před deseti měsíci nikdo nevěděl, co je eRouška, Chytrá karanténa nebo antigenní testování. Vláda ale říkala, že pomohou dostat se z epidemie. Mnohdy však zůstalo jen u politických slibů.
Šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček již dříve řekl, že za hlavní cíle činnosti štábu považuje ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.
Posun voleb není podle Hamáčka „na stole“, označil to jen za hypotetickou možnost. Situace kolem šíření koronaviru by podle něj musela být zásadně horší.
„Musíme se ujistit, že čísla, která ministerstvo zdravotnictví má, sedí a že to systém zvládne. Děláme to proto, abychom zabránili kolapsu,“ uvedl pro Radiožurnál ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
K aktivaci krizového řízení vyzývá opozice i koaliční sociální demokraté, proti je premiér Andrej Babiš z ANO, podle kterého je dostačující činnost vládní rady pro zdravotní rizika.
Vedle poslanců hnutí ANO premiéra Andreje Babiše návrh nepodpořili zákonodárci SPD a dva komunističtí poslanci. Stejně se zdržel hlasování i Jan Birke z ČSSD.
Svolání štábu prosazuje většina opozice, včetně občanských demokratů, Pirátů či lidovců. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se ohledně štábu opakuje situace z března.
Ekonomický poradní tým doporučil vládě opatření nezavádět a investovat peníze například do opatření vázaných na udržení zaměstnanosti nebo zavést u uplatnění ztráty limit deset milionů korun na firmu.
„Osobně si myslím, že letos směřujeme ke schodku 500 miliard korun, ale ráda bych doplnila, že příští rok by už podobný deficit být neměl a měli bychom se snažit, aby ten schodek byl co nejmenší.“
Pokutu 50 000 korun uložil litoměřický soud třiapadesátiletému muži za výhrůžky e-mailem náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Verdikt není pravomocný, muž proti němu může podat odpor.
V týmu odborníků, kteří řeší boj s koronavirem podle proděkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chybí lidé s humanitním vzděláním, například právníci či sociologové.
Spor se měl odehrát na zasedání pravidelného laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví, jehož hlavním tématem je koordinace rozvoje laboratorních kapacit a testování.
Málokdo má takový smysl pro sebedestrukci jako politici. A snad žádný politik to během koronavirové krize nepotvrdil tak jako teď šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).