Vyšší Brod

|Romana Lehmannová |Regiony

Zubaři ve Vyšším Brodě dávají přednost rakouským pacientům. Čechy často ani nepřijmou

Cizinci mívají v ordinacích zubařů v jihočeském příhraničí přednost. I když mají lidé zubaře ve svém městě, často musí s bolestí zubů jezdit desítky kilometrů daleko. Tamní zubaři dávají přednost zahraniční klientele z prostého důvodu - platí v hotovosti a navíc v eurech. Běžná praxe je to například ve Vyšším Brodě.

|Filip Černý |Zprávy z domova

Na zákon o církevních restitucích čekají ve Vyšším Brodě. Chtějí opravit klášterní pivovar

Církevní restituce už čekají jen na podpis prezidenta. Pokud zákon skutečně začne platit, uleví se stovkám obcí a měst napříč republikou. Na církevních pozemcích se totiž nemohou stavět nové domy, parkoviště nebo třeba protipovodňové bariéry. A netrpělivě čekají i cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Ohromný komplex není dodnes celý jejich a část hospodářských budov tak beznadějně chátrá. Přitom jde o národní kulturní památku.

|Ivan Mls, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Vltavu pod Vyšším Brodem zaplňují vodáci. Hornímu toku naopak chybí voda

Vydrží-li teplé a suché počasí, pro vodáky se zřejmě uzavře horní Vltava v úseku procházejícím od Soumarského mostu přírodní rezervací. Hladina je tady už jen necelé dva centimetry nad úrovní, která znamená stop splouvání. Kvůli nízkému stavu vody tak platí regulační opatření a vodáci se musí ke splutí řeky od Soumarského mostu předem zaregistrovat. Na vodu teď smí vyjet jen 81 lodí denně.