Jaroslava Svobodu zajímalo umění už od malička. Střední škola ho přivedla k haptickým modelům pro nevidomé a tímto způsobem vytvořil například kopii Závišova kříže či bustu Járy Cimrmana.
Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další pátkem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné.
„Bude tu 22 pokojů pro hosty, pro lidi, kteří chtějí prožít nějaký duchovní pobyt, seminář. Je to určené vyloženě pro veřejnost,“ říká převor vyšebrodského kláštera Justin Berka.
Areál bývalého plicního sanatoria v Hrudkově na Českokrumlovsku už sedmnáct let chátrá. Nové vedení Vyššího Brodu i Jihočeský kraj teď chtějí celý komplex znovu oživit.
Prsten, který patřil Petru Vokovi z Rožmberka, vypadá, jako kdyby nebyl dodělaný. „Vidíme jenom na půlku symbolu. Existuje totiž ještě druhý prsten,“ vysvětluje geofyzik.
Majetek byl cisterciákům konfiskován na základě Benešových dekretů, ale až po roce 1948. Podle soudce zpravodaje Davida Uhlíře posloužily dekrety pouze jako záminka k pokračování majetkové křivdy.
Úterní teplota ve Vyšším Brodě překonala dosavadní únorové maximum 19,3 stupně Celsia z 24. února 2008. Přepsala i rekord pro 23. února, kdy bylo ve Vyšším Brodě dosud nejvíc 16,7 stupně v roce 1990
Odhady uvádějí, že v minulých letech projelo řekou 200 tisíc vodáků ročně. Číslo neleze ověřit, protože statistiky neexistují. Za normální situace se na řece praktikuje intenzivní vodácký průmysl.
Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl v případu vracení církevních restitucí v prospěch cisterciáků z Vyššího Brodu, ti tak nemusí vracet nabyté pozemky.
U jezu na Herbertově pod Vyšším Brodem, kde bývají při náporu vodáků největší problémy, byly kolem 10.30 u jezu asi tři desítky plavidel, převážně raftů. Zdržely se i přes čtvrt hodiny.
Desítky lidí se o víkendu koupaly v jižních Čechách také v Malši u Malého a Velkého jezu v Českých Budějovicích nebo v lomu poblíž Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku.
Cizinci mívají v ordinacích zubařů v jihočeském příhraničí přednost. I když mají lidé zubaře ve svém městě, často musí s bolestí zubů jezdit desítky kilometrů daleko. Tamní zubaři dávají přednost zahraniční klientele z prostého důvodu - platí v hotovosti a navíc v eurech. Běžná praxe je to například ve Vyšším Brodě.
Provoz osmadvacáté základny zahájila Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje ve Vyšším Brodě. Nové výjezdové místo je obsazené ve dvanáctihodinovém denním provozu posádkou bez lékaře.
Vyšebrodský klášter se chystá na Zemskou výstavu. Při té příležitosti poprvé po dlouhých desetiletích vystaví Závišův kříž, jeden z nejvzácnějších relikviářů. Jeho hodnota je nevyčíslitelná, je staven na roveň českým korunovačním klenotům.
Vyšší Brod bude pokračovat v opravě přístupového schodiště od záchytného parkoviště ke vstupu do prostor Cisterciáckého kláštera. První část byla opravená v minulém roce, celé schodiště bude dokončené v dubnu.
Město Vyšší Brod nepovolilo stavební úpravy na největší tržnici ve městě, chce ji totiž zrušit. Nájemní smlouvu, kterou má vietnamský obchodník na parkoviště u hlavního tahu na Studánky, už město zřejmě od nového roku neprodlouží.
Církevní restituce už čekají jen na podpis prezidenta. Pokud zákon skutečně začne platit, uleví se stovkám obcí a měst napříč republikou. Na církevních pozemcích se totiž nemohou stavět nové domy, parkoviště nebo třeba protipovodňové bariéry. A netrpělivě čekají i cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Ohromný komplex není dodnes celý jejich a část hospodářských budov tak beznadějně chátrá. Přitom jde o národní kulturní památku.
I přesto, že teplota vody dosáhla pouhých osmi stupňů a občas i zapršelo, dnešní odemykání Vltavy si nenechalo ujít bezmála 300 vodáků. Ve Vyšším Brodě žehnal řece představený vyšebrodského kláštera, v Českém Krumlově vše řídil vodník se zlatým klíčem v ruce.
Vydrží-li teplé a suché počasí, pro vodáky se zřejmě uzavře horní Vltava v úseku procházejícím od Soumarského mostu přírodní rezervací. Hladina je tady už jen necelé dva centimetry nad úrovní, která znamená stop splouvání. Kvůli nízkému stavu vody tak platí regulační opatření a vodáci se musí ke splutí řeky od Soumarského mostu předem zaregistrovat. Na vodu teď smí vyjet jen 81 lodí denně.