Kaddáfího zřejmě hledají i příslušníci britských speciálních jednotek

K obsazení Tripolisu a pádu Kaddáfího režimu patrně přispěli i britští výsadkáři. Teď se snaží spolu s povstalci najít libyjského diktátora, po kterém se slehla zem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povstalci odpočívají uvnitř rezidence dcery Kaddáffího - Aishy

povstalci odpočívají uvnitř rezidence dcery Kaddáffího - Aishy | Zdroj: ČTK

Dosud se pouze spekulovalo, že se na pozemních akcích povstalců podílejí i příslušníci britských speciálních jednotek SAS. Podle zjištění britského deníku Telegraph potvrdily zdroje uvnitř ministerstva obrany, že výsadkáři oblečení v arabských civilních šatech a se zbraněmi povstalců pomáhali koordinovat útok rebelů na hlavní město Tripolis.

Nyní dostali výsadkáři příkaz soustředit se na plukovníka Kaddáfího a najít jeho úkryt. Přítomnost cizích vojáků na území Libye je ale v rozporu v rezolucí Rady Bezpečnosti OSN, která dala mandát pouze k leteckých útokům na ochranu civilního obyvatelstva.

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr v Ozvěnách dne považuje obdobné informace za vysoce pravděpodobné. „Speciální jednotky podle mého názoru působí v Libyi od začátku konfliktu. A to nejen britské, ale pravděpodobně i francouzské, italské, americké a další.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Přítomnost západních speciálních sil v Libyii považuje za vysoce pravděpodobnou vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Za přímé porušení rezoluce RB OSN to Visingr nepovažuje: „Pokud je Kaddáfí na živu a na svobodě, tak jsou ohroženi civilisté. To znamená z hlediska účelu by se dosti kostrbatým způsobem operace ospravedlnit dala. Rezoluce zakazuje pouze využití okupačních sil, což speciální jednotky nejsou.“

Vojáci z britské SAS podle citovaného deníku hráli i klíčovou roli, když koordinovali boj o Tripolis. „Předpokládám, že i toto je pravdivá informace, speciální síly svou úrovní vybavení a výcviku mohly pomáhat při navádění leteckých úderů z více směrů současně. Stejně tak v současnosti mohou pomoci při pátrání po Kaddáfím,“ míní Visingr.

Předpokládá, že v případě dopadnutí Kaddáfího komandem SAS jeho předání rebelům proběhne v tichosti. „Jednak z toho důvodu, že by v očích arabských zemí velice nepříjemně, pokud by Kaddáfího zajaly západní síly. Za druhé je oficiálně popíráno, že tam speciální síly jsou.“

Milan Kopp, Pavel Polák, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme