Supermarkety v Polsku budou platit zvláštní daň

V Polsku se připravuje zvláštní daň na supermarkety. Strana Právo a spravedlnost sice ještě nestačila po vítězných volbách sestavit vládu, už ale chystá zákon, který zasáhne hlavně velké nadnárodní obchodní řetězce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

supermarket | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zvláštní dvouprocentní daň má být zaměřená na supermarkety a hypermarkety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Aleš Michl by daň pro supermarkety nezaváděl, podle něj je to pseudořešení

Podle plánů Práva a spravedlnosti ji mají zřejmě už v prvním čtvrtletí příštího roku začít platit obchody s prodejní plochou nad 250 metrů čtverečních. Tedy hlavně takové, které vlastní velké zahraniční společnosti jako Carrefour, Auchan nebo Tesco.

Podle liberálních odpůrců ale daň v konečném důsledku zaplatí ve vyšších cenách polští spotřebitelé.

To si ale nemyslí například ekonom a poradce ministra financí Aleš Michl: „Uznávám, že Polsko má problémy vybírat od supermarketů daně. Podle mě se to na zákazníky nepřenese. Snad jedině tehdy, kdyby to část supermarketů zabalila a vlastníci supermarketů by se hodně sloučili, pak teprve by ceny mohly vzrůst. Takže nečekám, že by ceny narostly.“

Navíc je ale přesvědčený, že takovýto způsob výběru daní není řešením. „Podle mě to i na venek uškodí pověsti celé ekonomiky a ukazuje to, že politik má problém. Že neumí vybrat daně, tak vymyslí nějaké řešení od stolu, které je takové pseudo,“ dodal Michl.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme