Vláda projedná zavedení progresivního zdanění

Bohatí lidé by měli platit daň z příjmu s vyšší sazbou než lidé s menšími příjmy - počítá s tím novela zákona o dani z příjmu fyzických osob, kterou připravila sociální demokracie a kterou dnes posoudí vláda. Podle ČSSD by lidé vydělávající do 1,2 milionu ročně platili i nadále daň 15 procent. Ti s vyššími příjmy by platili daň 30 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda ČR | Foto: Tomáš Adamec

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by se i tímto způsobem daly zajistit peníze na financování veřejných výdajů. „Je to vlastně naše programová záležitost s tím, že jsme od počátku přesvědčeni o tom, že vláda nehledá zdroje na příjmové stránce rozpočtu,“ uvedl.

„Možná, kdyby tady byla stejná daňová kvóta jako v roce 2006 , kdy končila naše vláda, tak by státní rozpočet měl na příjmech o 90 až 100 miliard korun více. A toto je vlastně takový náš malý příspěvek k diskusi o tom, kde vzít zdroje na financování veřejných výdajů,“ dodal.

Legislativní rada vlády kabinetu ale doporučuje návrh zamítnout. Potvrdil to její předseda a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Vláda totiž podle něj v programovém prohlášení říká, že nebude daň z příjmu fyzických osob zvyšovat.

Pospíšil současně nesouhlasí ani s argumenty opozice, že tímto způsobem by se dalo bojovat i s vysokými schodky. „Já s těmito argumenty nesouhlasím, domnívám se, že v době, kdy ekonomika příliš neroste, není možné zvyšovat daně. Naopak je potřeba podporovat podnikatelský sektor a dělat vše pro to, aby se oživil růst. Tedy není možné zvyšovat daně v tuto chvíli,“ vysvětlil.

Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme