Zájem českých podniků o půjčky v eurech roste, banky poskytly úvěry za miliardy eur

Počet společností v České republice, které si od bank na své podnikání půjčují v eurech, stále roste. A to i přes to, že úrok může být mnohdy vysoký. Naopak zájem podniků o úvěry v korunách klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna na kelímky | Foto: Veronika Ruppert

Firmy se půjčkami v eurech chrání proti případným kurzovým výkyvům. Česká národní banka chce udržovat slabší korunu až do roku 2016.

Současná situace je tak z pohledu půjček lepší pro firmy s eurovými příjmy. Navíc tyto podniky chtějí financovat své podnikání dlouhodobě, nejedná se jim jen o jednorázovou půjčku.

Podle deníku E15, který se odkazuje na údaje České národní banky, dlužily podniky bankám na konci letošního července v evropské měně o sedm procent víc než loni.

List uvádí, že zdejší banky rozpůjčovaly společnostem přes šest miliard eur. To je v přepočtu současným kurzem zhruba 165 miliard korun.

Pokaždé to ale nemusí být levná půjčka. Úrok, jak řekli deníku E15 někteří zástupci bank, může být o něco vyšší. Společnostem, které mají tržby v jiné měně, než ve které splácejí úvěr, se prý může projevit vyšší riziková přirážka, a to kvůli kurzovým pohybům.

Pokud podniky obchodují se zahraničím, pak přímo musejí mít devizové účty – a to buď v dolarech, nebo v eurech, což je nejčastější varianta, protože s Evropskou unií obchodují firmy nejvíc. Ale tržby pak stejně přepočítávají do českých korun a v této měně vedou i celé účetnictví.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme