Jiří Paroubek měl méně štěstí než Theresa Mayová

Ve Velké Británii stejně jako v České republice platí, že vyvolávat předčasné volby se nevyplácí. Rozhodně ne těm, kteří si od tohoto kroku slibují posílení svých pozic.

Tento článek je více než rok starý.

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Pokud by Jiří Paroubek nepokoušel politický osud, mohl se dočkat výrazného vítězství a premiérského křesla po sněmovních volbách v roce 2010.

Sesazení Topolánkovy vlády na jaře 2009 se v prvním momentu jevilo jako správný kalkul. Podle výsledků volebních preferencí tehdy měli sociální demokraté v předčasných volbách uspět.Dokonce tak výrazným způsobem, že jim k pohodlnému vládnutí měla stačit dohoda s jedním menším koaličním partnerem.

Jak už to v politice bývá, všechno bylo nakonec jinak. Dobře naplánovanou cestu k moci překazily události, se kterými v Lidovém domě vůbec nepočítali. Předčasné volby zrušil verdikt Ústavního soudu. Do termínu řádných voleb dovládla tzv. úřednická vláda.

Ta mimo jiné sebrala Jiřímu Paroubkovi možnost, aby se tvrdě vymezoval vůči pravicovému kabinetu. Odpovídal tomu postupný pokles volebních preferencí. Nebyl sice tak strmý, aby Paroubek volby nevyhrál. Jeho vítězství však bylo relativně těsné. Vládu daly dohromady jiné strany a Paroubek v létě roku 2010 skončil ve vedení sociální demokracie a postupně se vytratil z vrcholné politiky.

Snížit chuť vyvolat volby

Rovněž britská premiérka Theresa Mayová dobře neodhadla rizika, která politický život přináší. Opakované teroristické útoky patří k nepředvídatelným okolnostem, které se promítají do podpory občanů jednotlivým stranám. Byť Mayová mohla pohodlně vládnout do roku 2020 a nic ji nenutilo požádat znovu voliče o důvěru, udělala to.

Ignorovala osud svého předchůdce Davida Camerona, který rovněž dobrovolně vypsal referendum o vystoupení země z Evropské unie. Tehdy plnil jeden ze slibů, pomocí kterých uspěl ve volbách. Úspěch to byl dočasný, protože po referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z unie, stejně musel na premiérský post rezignovat.

Mayová ho nenásleduje alespoň v tom slova smyslu, že premiérkou zůstane a sestaví menšinový kabinet. Do vyjednávání o brexitu tak nepůjde silnější, naopak bude výrazně oslabena.

Prohrála Mayová? Kdo povládne zemi? A co brexit? Vítězové a poražení voleb v Británii

Číst článek

Otázkou není, zda v čele kabinetu vydrží až do konce funkčního období, ale kdy bude nucena předčasně skončit. Většinový volební systém jí dal šanci na sestavení vlády i po těsně vyhraných volbách. Jiřímu Paroubkovi tuto příležitost volební systém založený na poměrném zastoupení neposkytl.

I přes tuto odlišnost může být dění ve Velké Británii pro politiky v Česku poučné. Mohl by snížit jejich chuť pohrávat si v budoucnosti s myšlenkou vyvolat předčasné volby, nebo vypisovat referenda, která mohou zásadním způsobem ovlivnit směřování této země.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme