Polská strana PiS prohrála další volby. Ale z mocenských pozic ustupuje jen pomalu

Žijeme v době, kdy především mladší generace už získává zprávy ne z webů a sociálních sítí, ale často pouze z titulků. Jenže zrovna v případě Polska a jeho velmi důležitých nedělních obecních a samosprávných voleb je titulek „Právo a spravedlnost vyhrálo další volby“ zcela protichůdný realitě.

Komentář Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební kampaň v Polsku

Volební kampaň v Polsku | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK / AP

Rozdíl mezi opozičním Právem a spravedlností a vládní Občanskou koalicí byl totiž v celkovém součtu hlasů minimální. A součtem všech hlasů vládní strany velice jasně v Polsku zvítězily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Polská strana PiS prohrála další volby. Ale z mocenských pozic ustupuje jen pomalu

Pravda, trochu se čekalo, že Občanská koalice premiéra Donalda Tuska, která se v průzkumech dostává poslední dva tři měsíce po osmi letech konečně nad Právo a spravedlnost, svoji novou pozici potvrdí i ve volbách do polských samospráv.

To se nestalo. Důvodem tohoto psychologického neúspěchu Občanské koalice může být to, že k obecním volbám přišlo málo voličů a na rozdíl od voleb parlamentních nebyli vládní voliči tak motivovaní jako na podzim. Prostě tentokrát z jejich pohledu nešlo o život, ale jen o radnice.

Přesto vládní strany v součtu jasně vyhrály, získaly převahu ve většině Polska a také ve velkých polských městech mají šanci kontrolovat radnice. Především primátor Varšavy Rafał Trzaskowski vyhrál souboj o hlavu polské metropole takovým způsobem, že si řekl o zopakování své prezidentské nominace.

Po vládním vítězství na body v obecních volbách jsou v Polsku prezidentské volby v roce 2025 důležitou metou. Důležitější než volby do Evropského parlamentu, kde se očekává podobný výsledek jako ve volbách obecních.

Vítězem polských regionálních voleb je opozice, vládnoucí strana přesto ovládla většinu vojvodství

Číst článek

Zatímco i tady půjde hlavně o psychologii, v prezidentských volbách půjde o víc. Půjde o plnou moc nad Polskem a o šanci současné vlády dokončit ty demokratické a liberální reformy, které nyní prezident Andrzej Duda Tuskově vládě úspěšně blokuje.

Výstraha pro okolní země

Dodejme, že protože prezident má v Polsku mnohem silnější postavení než kdekoli ve střední Evropě a jeho veto se přehlasovává téměř ústavní většinou. Většinou, kterou Tuskovy vládní strany nejsou schopny dosáhnout.

To, co vidíme v Polsku, má ale další, ještě zásadnější rozměr. Jde o opakování roku 1989, kdy se demokratické strany snaží zbavit zemi dědictví poloautoritářského režimu Práva a spravedlnosti.

A to pouze za pomoci kroků, které nevybočují z demokratického rámce. Jak je to obtížné je vidět u PiSem zestátněné televize a rozhlasu, o soudech, včetně ústavního, nemluvě.

Budiž to pro všechny země v okolí výstrahou, že autoritářské politiky není radno pouštět k moci. Protože škody, které demokracii způsobí, jsou na mnoho, opravdu mnoho dalších roků dopředu.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme