Ve věku 94 let zemřel herec Jan Skopeček. Proslavila ho role Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě

Zemřel herec a zakládají člen Divadla pod Palmovkou Jan Skopeček. Bylo mu 94 let. Zprávu CNN Prima News potvrdil serveru iROZHLAS.cz s odkazem na rodinu ředitel Domova pro seniory Nová slunečnice Martin Benda. Skopeček v divadle strávil přes 60 let a ztvárnil tam stovky rolí. Diváci si ho ale mohou pamatovat taky z filmového plátna a televize, například ze seriálu Tři chlapi v chalupě nebo snímku Kameňák.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Jan Skopeček na fotografii z roku 2010 | Foto: Josef Horázný | Zdroj: ČTK

Herectví lákalo Skopečka od mládí. Pro profesionální dráhu se ale rozhodl z překvapivého důvodu. „Šel jsem k divadlu proto, že jsem byl strašně plachý člověk. Hrozně jsem se styděl lidí. A mně okouzlilo, že si herci tenkrát lepily vousy a nosy a paruky. A to mně hrozně lákalo, že jsem se mohl za něco schovat,“ vzpomínal herec.

Konec druhé světové války prožil v koncentračním táboře. Při transportu onemocněl a pomohl mu jiný z vězňů, herecký kolega Oldřich Nový.

„Měl jsem příšernou horečku. Ležel jsem tam a najednou vidím, že se zvedl člověk. Říkám si, ježišmarjá, to je Kristián. Oldřich Nový. Přišel ke mně, změřil mi teplotu, dal mi nějaké prášky, zabalil mě do své deky. A myslím, že mi zachránil život,“ popisoval Skopeček.

Po válce prošel několik štací. V roce 1948 pak zakotvil v divadle S. K. Neumanna, kde hrál víc než 50 let. Na jevišti ztvárnil třeba Cyrana z Bergeracu a desítky dalších komických i charakterních rolí. Největší popularitu mu ale zajistil televizní seriál a filmy o třech chlapech v chalupě.

Skopečka si diváci mohou pamatovat třeba z filmů Parta Hic nebo Marečku, podejte mi pero. V historických filmech nebo pohádkách hrál často sluhy a komorníky. V televizi se ale představil například i v roli Sherlocka Holmese. Výrazné role si zahrál v seriálech Sňatky z rozumu či Byl jednou jeden dům.

Na divadle i před kamerou hrál i v pokročilém věku. Role „dědků“ si užil třeba ve filmové sérii Kameňáků. V roce 2017 získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme