'La Revolución' nabídne pohled dnešních filmařů na historii Latinské Ameriky
V Praze, Brně a Olomouci začne dnes filmová přehlídka 'La Revolución' - obrazy historie v latinskoamerickém filmu. Nabídne šest snímků, které se na minulost jihoamerických zemí dívají pohledem současné generace filmařů.
Přehlídce, která potrvá do 29. září, vévodí film z roku 2010 Post Mortem o Pinochetově puči v Chile.
„Téma revoluce je zajímavé v tom, že podobně jako tomu bylo třeba ve východní Evropě od nástupu fašismu a tak dál, tak latinskoamerický region si prošel řadou různých eskapád, epizod. Od boje o nezávislost až po různá revoluční hnutí související s tím, co se dělo ve 20. století obecně, a proto nás zajímalo, jakým způsobem se současná nejmladší generace latinskoamerických filmařů na to téma dívá,“ přiblížil zaměření celého festivalu jeho dramaturg Přemysl Martínek, výkonný ředitel společnosti Artcam.
„A zdálo se nám, že právě ten film Post Mortem, který je středobodem celé přehlídky, je zapotřebí zařadit do určitého kontextu, abychom byli schopni vnímat to, v čem je tak zajímavý, v čem minulost ukazuje vlastně nejlépe.“
Kromě filmu Post Mortem, který téma puče v Chile nahlíží pohledem zaměstnance márnice, se divákům představí například argentinský film Tajemství jejích očí. Snímek zobrazující dobu těsně před pravicovým pučem v Argentině obdržel Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.
„Podobně zajímavý je mexický film, který se věnuje událostem v 60. letech, kdy byly velmi krvavě potlačeny studentské nepokoje v Mexico City,“ doplnil Přemysl Martínek ve Světě o osmé.