Zemřel představitel Willyho Wonky Gene Wilder. Bylo mu 83 let

V pondělí ve věku 83 let zemřel americký herec Gene Wilder. Proslavil se například filmy Pan Wonka a jeho čokoládovna nebo Mladý Frankenstein. Příčinou úmrtí byly podle jeho rodiny komplikace spojené s Alzheimerovou chorobou, s níž poslední tři roky žil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký herec Gene Wilder | Foto: ČTK/AP

Gene Wilder, vlastním jménem Jerome Silbermann, byl vystudovaný herec. Svou kariéru začínal na divadelních prknech na Broadwayi, na stříbrném plátně na sebe poprvé upozornil v roce 1967, kdy ztvárnil drobnou roli ve snímku Bonnie a Clyde.

Už o rok později získal nominaci na Oscara za roli v úspěšném muzikálu Producenti. Výrazná byla také jeho role v komediálním hororu Mladý Frankenstein, kde představoval doktora Frankensteina.

Nejvíce se ale Wilder proslavil rolí tajemného a trochu bláznivého továrníka v adaptaci románu Roalda Dahla Pan Wonka a jeho čokoládovna.

Muž s kudrnatými, věčně rozcuchanými vlasy a lehce zběsilým výrazem ve tváři byl často obsazován do rolí psychicky vyšinutých mužů, které na plátně měnil v děsivě zábavné lidi. Jeho smysl pro humor dokazoval i to, že se objevil v několika komediálních seriálech. Epizodní roli si zahrál například v populární sérii Will a Grace.

Americký herec Gene Wilder | Foto: Reuters

Gene Wilder byl zapřisáhlým demokratem, aktivně vystupoval proti válce ve Vietnamu i proti americké invazi do Iráku. Po smrti první ženy Gildy Radnerové založil charitativní nadaci Gilda's Club. Vedle herectví se věnoval také režii a scenáristice. V roce 2005 vydal knížku svých pamětí s názvem Kiss Me Like Stranger (Líbej mně jako cizince).

V posledních letech trpěl Alzheimerovou chorobou. Své zdravotní problémy ale před veřejností tajil.

„To rozhodnutí nebylo z ješitnosti, ale spíše proto, aby nespočet dětí, které se na něj na ulici usmívají a volají na něj jako na Willyho Wonku, nemuselo potýkat s vědomím, že před nimi stojí člověk potýkající se s nemocí. Nedokázal snést, že by na světě bylo o jeden úsměv méně,“ píše v prohlášení Wilderova rodina.

Krátce po oznámení jeho smrti začaly přicházet reakce z uměleckého světa. Například komik Jim Carrey na svém twitterovém účtu napsal, že byl Gene Wilder jedním z nejzábavnějších mužů, které kdy potkal a že jestli existuje nebe, právě tento člověk do něj dostal jistě exkluzivní vstupenku.

Herec Russel Crowe zase prohlásil, že Ohnivá sedla s ním viděl jako malý v kině sedmkrát a Wilder byl pro něj na plátně génius.

Pavlína Nečásková, Marie Machytková, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme