Festival Alternativa: Týden pro soudobou avantgardu

Festival Alternativa patří už léta k zavedeným „zavírákům“ domácí koncertní sezóny. Její 19. ročník se i letos bude snažit předvést domácím posluchačům výsek hudebních skvostů, které spojuje inspirace nezávislou hudební minulostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativa 2011

Alternativa 2011 | Foto: Festival Alternativa

A i když se bude tu a tam poctivě „vzpomínat“, většina večerů má ambici oslovit publikum řádově mladších ročníků. Pojďme si v krátkosti představit program festivalu, který sice začne už v sobotu 19. listopadu soutěžní přehlídkou Malá Alternativa, hlavní dny festivalu nastanou od středy 23. do soboty 26. listopadu.

Malá Alternativa je přehlídkou nových a začínajících projektů a i tentokrát proběhne v prostorách opečovávaných pořadatelem, to znamená sdružením Unijazz, v klubu Kaštan. Alternativní výběr nadějí tentokrát dá prostor Bouchacím šroubům, Candy Meatworks, Vložte kočce, Tembryu a osmičlennému sdružení Vobezdud. Celý týden můžeme prožit se zpěvačkou Laurie Amat. Jejím prvním vystoupením bude víkendový workshop s názvem Listen To The Silence v čítárně Unijazzu, poté v úterý ve stejných prostorách a přilehlé pasáži předvede speciální preformace, aby svoje účinkování zakončila sobotním koncertem s Mirkem Vodrážkou. V pondělí další výrazná dáma, Danielle de Picciotto vernisáží otevře výstavu svých tužových kreseb a navrch přidá znovu v čítárně v Jindřišské ulici číslo 5 projekci dokumentu How Long In Now s následnou besedou.

Danielle de Picciotto a Alexander Hacke v rozhovoru v Odpolední session prozradili, proč se rozhodli na čas vyrazit na cesty a žít několik měsíců nomádským způsobem života. Na cestách vznikaly i skladby pro jejich aktuální hudební projekt Hitman's Heel. Alexander nám taky v rozhovoru poodhalil budoucnost kapely Crime And The City Solution, jejímž byl kdysi členem a která se teď po dvacetileté pauze chystá na návrat.

Hitman's Heel | Foto: Standa Soukup
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Danielle de Picciotto a Alexanderem Hacke (Hitman's Heel)

Dostáváme se ale konečně do „hlavního festivalového stanu" Alternativy, který byl poprvé rozbit v klubu HooDoo, který sídlí na Korunní třídě na Praze 10. Ve středu obohatí její program selekce promotérské skupiny Scrape Sound. Čtveřice kapel má společného jmenovatele, kořeny v rock'n'rollové černozemi. Les Hommes Sauvages zapustili kořeny vprostřed berlínského centra a obohatili svůj sound o vzácné kovy osobní spřažeností se Swans (Kristof Hahn) a The Bad Nicka Cavea (Thomas Wydler).

Akron/Family není třeba domácímu posluchači podrobněji představovat, stejně tak manželskou dvojici Hitman's Heel, kterou tvoří Alexander Hacke z Eisturzende Neubauten a jeho manželka Danielle de Picciotto. Ta obohatila kulturní jaro v Praze svým rezidentním pobytem. Zato kanadští Pink Mountaintops jsou partou, která si zaslouží více informační pozornosti. Často bývají označováni za vedlejší projekt písničkáře a předáka Black Mountain Stephena McBeana, přesto tato odvrácená, ve Stephenově případě růžová strana žije vitálním a stejně plnohodnotným životem. Po opuletní řadovce Outside Love přichází v současné době u Pink Mountaintops ke zklidnění. I z tohoto důvodu McBeana v Praze doprovodí pouze klávesák Gregg Foreman.

Akron/Family | Foto: Ian McNeil

Akron/Family: Rázovitá krajina mlhy zbavená
Akron/Family ve studiu RW
B4: Inteligentní radost z historie hudby
Tomáš Procházka z B4 o Didaktik Nation Legendary Rock

Čtvrteční večer v klubu HooDoo bude mít slavnostní nádech. Hudební vydavatel a knihkupec Josef Jindrák bude slavit pět let fungování značky Polí5, která se stala synonymem pro nezávislý svět kultury, který i přes nepřízeň okolností bují souběžně vedle masírovaného spotřebního vkusu. Během večera v klubu HooDoo se představí celkem devět chráněnců Polí5, a to včetně dua DoMa Ensemble Doroty Barové a Marcela Bárty, gramofonistů Birds Build Nest Underground nebo minimalistů Kora Et Le Mechanix. Vedle niterné muziky vydává Polí5 také rockovější hudbu a to se odrazí na druhé stagei, kde zahrají Zátory, Květoslav Dolejší, Skrytý půvab byrokracie nebo námi oslavovaná formace B4.

B4 | Foto: oficiální MySpace B4

Páteční večer přitáhne velké množství fanoušků industrialu. Ovšem ne toho moderního vzniklého v počítači, ale staré dobré „ruční práce". Po letech ticha se příležitostně sejde na pódiu první domácí představitel industrialu, kapela Veselí Filištínové, kteří tak doprovodí na svět trojdiskový komplet znovu vydaných nahrávek. Neméně pozornosti přitáhne také dvojice Hans Joachim Irmler a F.M.Einheit. Spoluzakladatel krautrockové legendy Faust a výrazná postava zlaté éry Einsturzende Neubauten spolu v poslední době pravidelně spolupracuje. Jejich kooperace nejdříve přinesla plod v podobě desky No Apologies a posléze se přenesla do živelných vystoupení, která probíhají dodnes. Line-up pátečního programu ještě doplní izraelský hardcore klezmer jazz zornovského typu, který produkují Kruzenshtern i Parohod, dvojice improvizátorů, americký kontrabasista George Cremaschi a argentinský hráč na preparovanou kytaru Fernando Perales a v neposlední řadě se na pódiu klubu HooDoo objeví podobně neuchopitelní Němci The Magic I. D..

Sobotní program Festivalu Alternativa je mixem osvědčených avantgardních jistot s novými impulzy. O jednom z nich, se postarají již zmínění Laurie Amat s Mirkem Vodrážkou, další kooperací, která potěší především milovníky hudby Rock In Opposition, je kooperace Mikoláše Chadimy a jeho MCH Bandu se zpěvačkou Art Bears Dagmar Krause. Ještě nesmlouvavější budou na pódiu Die Schrauber, kteří operují s bizarní kolekcí mechanických zařízení na kytaře, interaktivním softwarem vlastního návrhu a dalšími bizarními nástroji vytvářející širokou škálu hluků a šumů. Pravidelnými účastníky Festivalu Alternativa bývají i avantgardisté z Vídně, které tentokrát zastoupí kapela Trapist. Trio tvoří ostřílení muzikanti z místní jazzově avantgardní scény. Bubeník Martin Brandlmayr, kytarista a elektronik Martin Siewert a basák Joe Williamson. Poslední desku Ballroom vydali už před sedmi roky, ale v poslední době začínají Trapist znovu více o sobě vědět. Tento koncert toho bude jasným důkazem.

Trapist | Foto: Greg Neate

Večírek nejen pro pamětníky? Je pravdou, že 19. ročník Festivalu Alternativa znovu klade důraz na hudbu s hlubšími kořeny. Z nabídky ovšem vybírá skupiny a hudebníky, kteří neztratili kreativitu a prst stále drží na tepu doby. Týden od 19. do 26. listopadu tedy bude ideálním obdobím, které pomůže vážným zájemcům o rozličná zákoutí avantgardní hudby udělat si představu o životnosti soudobé alternativy doma i ve světě.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme