V Galerii Modrý klíč vystavují mentálně postižení umělci a profesionální výtvarníci

Galerii Modrý klíč v pražských Modřanech opět zaplnila umělecká díla. Výstavní síň provozuje stejnojmenná nezisková organizace, která pomáhá mentálně postiženým.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava v prostoru vstupní haly a v budově ČRo Plzeň, fotografie Michaela Jaugstettera, skulptury od profesora Manfreda G. Dinnese

Výstava v prostoru vstupní haly a v budově ČRo Plzeň, fotografie Michaela Jaugstettera, skulptury od profesora Manfreda G. Dinnese | Foto: Miroslav Buriánek

„Nejraději fotím Modrý klíč, když tu jsou nějaké výstavy, vezmu fotoaparát a vyfotím to. Fotil jsem také v parlamentu. Fotil jsem lidi, věci i přírodu. Baví mě fotit, pak se na to podívat a mít radost,“ vypravuje jeden ze tří mentálně postižených autorů současné fotografické výstavy Jan Dvořák, který se ve svých 52 letech dočkal svojí první výstavy. Spolu se stejně postiženým Jaroslavem Pickou a Luďkem Veškrnou vystavuje v galerii až do 17. března.

„Já musím prozradit na Jana Dvořáka, že se hrozně rád setkává s lidmi. To, že fotí různé akce a lidi, tak si vlastně připomíná to, co zažil a kde byl,“ říká zástupce ředitelky Modrého klíče Radovan Netušil.

Přehrát

00:00 / 00:00

VRž Handy-výstava v Galerii Modrý klíč.mp3

Netradiční výstavní prostor otevřela nezisková organizace Modrý klíč, která pomáhá mentálně postiženým, loni na podzim. Od té doby se tam každý měsíc konají vernisáže. Jednou vystavuje profesionální výtvarník, podruhé mentálně postižený umělec.

„My jsme se po celou dobu existence Modrého klíče snažili propagovat na veřejnosti schopnosti našich uživatelů. Ne vždy je společnost připravená lidi s mentálním kombinovaným postižením přijmout. My jsme se snažili o obrácenou integraci. Pozvat lidi k nám, do zařízení. Myslíme si, že tato spolupráce vzájemně obohacuje jak naše uživatele, kteří získávají jak sociální návyky a dovednosti, tak inspiraci pro svoji práci. Obohacuje i profesionální výtvarníky, kteří velmi krásně hodnotí práce našich uživatelů a jsou jim i určitou inspirací,“ dodává Radovan Netušil.

V galerii se tak prezentovala například grafička Marie Blabolilová, vážně mentálně i fyzicky postižený malíř na hedvábí Dušan Dvořák, výtvarnice Martina Chloupa a teď zmiňovaný fotograf Jan Dvořák.

Zanedlouho budou mít v galerii další lákadlo. Už na jaře tam totiž otevřou kavárnu. Obsluhovat v ní budou mentálně postižení klienti Modrém klíče.

Kateřina Kubalová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme