Ve švédském Malmö začíná kontroverzní výstava karikatur proroka Mohammeda

Ve švédském Malmö dnes zahájí výstavu děl kontroverzního umělce Larse Vilkse. Muže, který sklidil nechtěný zájem svými karikaturami proroka Mohammeda. Sám Vilks se ocitl na seznamu smrti Al-Kájdy a 24 hodin denně jej hlídá policie. V souvislosti se zahájením výstavy se čeká vlna nevole v muslimských zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice ve městě Malmö

ulice ve městě Malmö | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Samozřejmě se nemohu pohybovat všude. Třeba vloni jsem byl ve Stockholmu, a když jsem šel do uměleckého muzea, někdo z tamní islámské komunity mne poznal. Okamžitě se začali srocovat a hrozilo, že nás napadnou,“ svěřuje se mi 66letý umělec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve švédském Malmö natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Je to vysoký muž s prošedivělými delšími vlasy, který dnes díky svým karikaturám patří zřejmě k nejznámějším švédským malířům vůbec. Svou tvorbou provokoval už v 80. letech minulého století. Rozruch vyvolalo i jeho vyobrazení Ježíše, kterého, v reakci na sexuální skandály kněží, zpodobnil jako pedofila.

Nic to však nebylo proti tomu, co se rozpoutalo po namalování karikatur proroka Mohammeda v roce 2007. „Namaloval jsem psa na kruhovém objezdu. Svého času jsme takovýchto soch udělali celou řadu. V tomto případě však šlo o zobrazení proroka Mohammeda jako psa s lidskou hlavou. Toho umisťuji do reprodukcí světových mistrů, třeba Michelangela a dalších,“ ukazuje mi obrazy, zatím opřené o zeď galerie Rönnquist & Rönnquist nacházející se v centru Malmö.

Výstava některé odradí, jiní se těší

Dovnitř mne policisté pustili až po důkladné prohlídce a kontrole totožnosti. Lars Vilks je totiž na seznamu smrti Al-Kájdy a džihádisté na jeho hlavu vypsali odměnu 150 tisíc dolarů.

„Bylo velmi těžké nějakou výstavu vůbec uspořádat. Až jsem nakonec potkal Henrika, který má odvahu mé dílo vystavit. Určitě je to pro mne povzbuzení, mnozí se mne bojí zvát třeba jen na přednášky, jiní o mně zase rovnou říkají, že jsem rasista,“ dodává s trpkým úsměvem.

Pomocnou ruku mu nakonec podal galerista ze třetího největšího města ve Švédsku. „Chci vystavovat kvalitní umění, a když jsem poprvé spatřil obrazy Larse Vilkse, líbily se mi jako takové. Jsou opravdu dobré. Mám galerii, žiju pro umění a chci lidem nabídnout jen kvalitní a zajímavé věci. Je jasné, že výstava karikatur řadu lidí odradí, někteří se ke mně už teď obrací zády. Mnohem více se však na ni těší,“ vysvětluje Henrik Rönnquist, majitel stejnojmenné galerie.

Jak dodává, strach nemá. Přesto jezdí večer domů raději taxíkem. Jeho život se však může radikálně změnit, stejně jako Vilksův.

„Stane se z tebe rasista a začneš podporovat špatné lidi, aniž bys chtěl. Kvůli kritice islámského terorismu a extremismu ze mne jednoduše udělali rasistu,“ hořce podotýká Lars Vilks.

Aspoň že prý žije sám, rodinu totiž nemá. Čas zpátky by přesto nevrátil, přestože přiznává, že by se rád dočkal svobody – umělecké i lidské.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme