Přistál raketoplán Discovery - naposled
Americký raketoplán Discovery se vrátil z poslední cesty do vesmíru. Asi hodinu trval přistávací manévr. Legendární raketoplán pak úspěšně dosedl na Zemi poblíž mysu Canaveral na Floridě.
Poslední cestu americké kosmické lodi sledoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka. „Raketoplán Discovery přistál přesně podle plánů – na čas,“ hlásil bezprostředně po úspěšném konci 39. cesty raketoplánu do vesmíru Pohanka.
Počasí v minulosti přistávací manévry často komplikovalo, ne tak teď. Na poslední chvíli se sice zvedl vítr a nad mysem Canaveral se objevila oblačnost, ale přistání proběhlo podle plánu, pomineme-li to, že raketoplán i posádka zůstali na oběžné dráze o den déle. To bylo ale proto, aby astronauti mohli dokončit všechny plánované práce ve vesmíru.
Poslední cesta trvala 12 dnů. Raketoplán při ní na mezinárodní vesmírnou stanici dopravil víceúčelový nákladní modul a humanoidního robota, který by měl začít pomáhat posádce s rutinními úkoly.
Na labutí píseň se připravuje i Atlantis
Raketoplán splnil podle publicisty a odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla své úkoly na dvě stě procent. Za dobu svého provozu nalétal zhruba miliardu a půl kilometrů na oběžné dráze kolem naší planety.
Autentický záznam přistání z řídícího střediska NASA a komentář publicisty Tomáše Přibyla z večerních Ozvěn dne Radiožurnálu
„Prvními úkoly raketoplánu bylo vynášet zpravodajské satelity namířené proti tehdejšímu Sovětskému svazu. Svět se za čtvrtstoletí změnil a raketoplán je svědkem posunu,“ upozornil Přibyl. „Discovery byla první sériová mašinka. Byla stejná jako další raketoplány, protože všechny procházely modernizací. Na druhé straně má ale každý stroj duši,“ popsal.
Skončila éra služebně nejstaršího raketoplánu. Podle Přibyla je veřejným tajemstvím, že Discovery bude odpočívat v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu. „Je tam stroj Enterprise, který bude nahrazen strojem Discovery. Až o další raketoplány se svede tuhý boj,“ vysvětlil.
Definitivní rozhodnutí má padnout 12. dubna, což je datum připadající na padesáté výročí prvního letu do vesmíru. To se sejde vedení NASA a mělo by oznámit, kam zamíří Discovery.
Doběh raketoplánového programu NASA bude provázet velká sláva. „Teď šlo o běžný zásobovací let, podívejte se ale na současnou mediální pozornost,“ doložil Přibyl. NASA připravuje řadu akcí pro veřejnost, pro popularizaci raketoplánů. „Lidé můžou třeba hlasovat o tom, které písničky budou ráno budit kosmonauty na palubě raketoplánu,“ vypíchl Přibyl.
U posledního raketoplánu se plánuje přistání v Kalifornii, což je netradiční místo. Pak se chystá velkolepá spanilá jízda dalšího na odpočinek čekajícího stroje Atlantis po místech spjatých s vývojem kosmonautiky.