Nemocnice v Pardubickém kraji se sloučí v jednotný celek, pacientů se to nedotkne

Nemocnice v Pardubickém kraji čeká fúze. Od 1. července letošního roku by měly vytvořit jednotný celek. Podle odborníků se to pacientů nedotkne a všechny budou mít zajištěnou ekonomickou životaschopnost. Platí to i pro nemocnici ve Svitavách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurgické nástroje (ilustrační foto)

Chirurgické nástroje (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Modernizace psychiatrického oddělení svitavské nemocnice se slučování nedotkne.

„Rekonstrukce a přístavba psychiatrického oddělení je součást nějaké vize zdravotnictví Pardubického kraje, takže této záležitosti se to rozhodně nedotkne. Co se týče zdravotní části, tak sjednocení nemocnic by nemělo mít prakticky žádný vliv,“ říká ředitel svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Sloučením prý Svitavy naopak získají. „V letošním roce máme příslib – tak jako ostatní nemocnice – získat peníze z evropských dotačních fondů na obnovu vybavení. Konkrétně pro svitavskou nemocnici bychom mohli dosáhnout až na 22 a půl milionu korun. Plánujeme obnovit především vybavení jednotek intenzivní péče a operačních sálů,“ popisuje ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelem svitavské nemocnice Pavlem Kunčákem mluvila redaktorka Věra Pavlasová

Fúzi nemocnic nepoznají například ani zákazníci v nemocniční lékárně. „Léky v tomto státě může nakupovat pouze několik málo firem. Významní distributoři léků jsou asi čtyři. To znamená, že my už teď nakupujeme od úzkého spektra dodavatelů,“ vysvětluje Kunčák a pokračuje:

„Takže pacienti by v lékárně neměli poznat žádný rozdíl. Naše výhoda bude v tom, že potom jako větší firma si budeme se stávajícími dodavateli moci dohodnout lepší podmínky, než máme nyní, protože budeme silnější.“

Otázkou zatím zůstává, jak to bude s dluhy nemocnice. „Finanční situace loňského roku ani letošního, třeba kvůli výpadku poplatků, není úplně dobrá. Naše dluhy spíš pomalu narůstají, byť se snažíme, co můžeme,“ přiznává ředitel a dodává:

„Díky kraji, který nám vloni poskytl zvýšený příspěvek, ten propad není tak velký, jak jsme se obávali. Ale co bude dál, se uvidí. Záměr kraje je podpořit nově vzniklou firmu, tu sjednocenou nemocnici, nějakou částkou do začátku, aby byla kapitálově silnější. Všech pět nemocnic.“

Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme