Ústecká univerzita chce mít lékařskou fakultu. Nejdřív jako detašované pracoviště jiné vysoké školy

Studenti Fakulty zdravotnických studií ústecké univerzity chodí na praxi do krajské nemocnice. Univerzita proto spolu s ní založila už sedm vzdělávacích pracovišť, studenti tam lékařům pomáhají i s výzkumem. Univerzita tak chce postupně dosáhnout vzniku lékařské fakulty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí nad Labem, Masarykova nemocnice | Foto: Frederik Velinský

Děkan Miroslav Tichý plánuje rozšíření spolupráce s jinými školami.

„Rádi bychom navázali užší kontakty s některou lékařskou fakultou, aby sem studenti nejen jezdili na stáže, ale aby tady vzniklo i detašované pracoviště některé fakulty,“ popsal děkan fakulty zdravotnických studií Miroslav Tichý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech ústecké univerzity a nemocnice natáčela reportérka Gabriela Hauptvogelová

Postupně by podle něj z takového pracoviště mohla vzniknout samostatná lékařská fakulta ústecké univerzity.

Pokud by se díky tomu z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem stala nemocnice fakultní, přibylo by také lékařů a sester, kteří by na výuku a výzkum měli víc času.

S výzkumem jim nově mohou pomáhat i budoucí fyzioterapeuti, porodní asistentky a zdravotní sestry z Fakulty zdravotnických studií.

Ivana Liehneová, která vede oční kliniku, budoucí pomoc studentů vítá. „My musíme poskytovat zdravotní péči a vědecká činnost je ta nadstavba,“ vysvětlila primářka.

Výsledky spolupráce
Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem
a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

- oční klinika
- klinika urologie a robotické chirurgie
- gynekologicko-porodnická klinika
- dětská klinika
- klinika úrazové chirurgie
- kardiologická klinika
- chirurgická klinika
Zdroj: Krajská zdravotní, a.s.

Velká pomoc ze strany studentů bude podle ní právě zpracování a sběr statistických dat pro výzkum. V současné době oční klinika zkoumá onemocnění u starších pacientů, kdy dochází ke ztrátě centrální ostrosti zraku.

Děkan Miroslav Tichý a přednostové klinik musí ale najít způsob, jak propojit dva typy výzkumů – lékařský a nelékařský, který vyžaduje akreditační komise.

Fakulta se tak zabývá například hodnocením pacientů před a po operacích.

„Ať jsou to děti s mozkovou obrnou, ať jsou to pacienti po operaci rozdrcených pat,“ dodal Tichý. Sám se věnuje výzkumu poruch funkcí kloubů na základě rentgenových snímků.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme