Sněžka je podle nového měření o metr vyšší. Vrchol 1603,3 metru má v Polsku

Sněžka už neměří 1602 metrů. Podle nového měření geodetů je nejvyšší česká hora o jeden metr vyšší. Nejvyšší bod má hodnotu 1603,3 metru nad mořem a leží na polském území u kaple svatého Vavřince. Jen o deset centimetrů méně dosahuje pak nejvyšší bod Sněžky na české straně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžka

Sněžka | Foto: Agentura CzechTourism

Dosud uváděná výška 1602 metrů je hodnota trigonometrického bodu, který se na Sněžce nachází.

„Trigonometrické body jsou základy pro další geodetická měření, ale nedá se říct, že by hora měla být stejně vysoká jako trigonometrický bod.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl autor nového měření Sněžky, geodet Vladimír Hlavsa z geodézie Krkonoše

„Protože jsou případy, kdy je trigonometrický bod i o několik metrů níže než samotný vrchol,“ vysvětlil autor nového měření Sněžky, geodet Vladimír Hlavsa z Geodézie Krkonoše.

Podle Radka Drahného ze Správy Krkonošského národního parku by měl změnu do svých dat po ověření promítnout Zeměměřičský úřad.

„Pakliže to oni budou akceptovat, tak i v našich mateřských mapách bude tento údaj změněn. V každém případě je to informace, kterou určitě není radno brát na lehkou váhu, protože nikdo nechce používat zastaralé údaje,“ uvedl.


Zvětšit mapu

Ondřej Vaňura, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme