Z vesničky moderní lyžařské středisko. Krasnaja Poljana prošla radikální proměnou

Krasnaja Poljana, kde dnes lyžaři bojují o olympijské medaile, byla ještě před lety pustým údolím s jedinou lanovkou. Nyní pod hřbetem západního Kavkazu vyrostlo úplně nové horské městečko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařské středisko Roza Chutor v Krasnaje Poljaně | Foto: Reuters

V Rusku jde o první moderní lyžařské středisko. V této zemi totiž lyžování nepatří mezi populární sporty, nemá tradici a ruští alpští lyžaři nepatří mezi ty, kteří sbírají úspěchy při velkých závodech.

Ještě před deseti lety se Krasnaja Poljana objevovala akorát v románech ruských klasiků, dnes je to nejznámější ruské lyžařské středisko. Díky olympijským hrám se o něm dozvěděl také zbytek světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proměnu Krasnaje Poljany popsal ze Soči zvláštní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Obrovská změna Krasnaje Poljany nastala s příchodem Vladimira Putina k moci. Stačila jedna věta v médiích, když prohlásil, že má rád lyžování právě v Poljaně a všichni zbohatlíci věděli, kde budou trávit zimní prázdniny a do čeho budou investovat.

„Putin je velký sportovec a naše lyžařské středisko se mu zalíbilo. To on sem nalákal velvyslance alpských zemí, aby mu poradili, jak z Poljany udělat moderní lyžařský areál,“ řekla jedna z místních žen.

Putin si dokonce v horách postavil luxusní rezidenci a ignoroval fakt, že jde o národní park chráněný UNESCO.

Annelies Cook z USA projíždí kolem olympijských kruhů při tréninku biatlonu na Zimní olympijské hry v Soči | Foto: ČTK/AP, Dana Felipe

Krasnaja Poljana byla ještě nedávno vesničkou, kde lidé žili velmi skromně. Z radikální proměny velkou radost nemají, stavební zásah do přírody byl totiž obrovský. Je to, jako kdyby někdo v Krkonoších postavil desítky hotelů, nákupní centrum a vlakové nádraží.

„Jakmile postavili první lanovku, tak závratně stoupla cena za pozemky. Začaly se stavět první soukromé hotely a pak přišla olympiáda,“ zavzpomínala jedna z místních starousedlic.

I přesto, že Krasnaja Poljana leží pár desítek kilometrů od černomořského letoviska Soči, tak problémy se sněhem nemá. Ovšem trápí jí počasí, což poznali na vlastní kůži i samotní olympionici.

Teploty se i v horách pohybují kolem patnácti stupňů nad nulou a u pobřeží panovaly v posledních dnech dokonce dvacetistupňové teploty. Stovky lidí se opalovaly v plavkách a někteří se dokonce koupaly.

Petr Vavrouška, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme